59. Vicdan ve Adalet Nöbeti gerçekleşti

Adalet Arayan İşçi Aileleri, Galatasaray Meydanı’nda 59. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni gerçekleştirdi.

Bu ayki nöbetin gazetecisi Nilay Vardar olurken, eylemde ilk olarak 2008’deki Davutpaşa patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk tarafından basın açıklaması okundu. 2015’te en az 1703, 2016’da en az 1924 işçinin iş cinayetlerinde katledildiği belirtilen açıklama, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi istenerek sona erdi.

“Meslek hastalıkları kayıt dışı bırakılıyor”
Bu ayki nöbetin temel gündemi meslek hastalıkları olurken, konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Zeki Kılıçaslan’a söz verildi. Meslek hastalıklarının tanımını yapan Kılıçaslan, Türkiye’de meslek hastalıklarının kayıt dışı bırakıldığına dikkat çekti. Meslek hastalığına yakalanan bir işçinin hastalığının kayda geçmesi için gerekli olan şartların çok teferruatlı olduğunu söyleyen Kılıçaslan meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için işçilerin örgütlü olması gerektiğini vurguladı. Meslek hastalıklarıyla ilgili yönetmelikte eksik olmadığını söyleyen Kılıçaslan, “Ama bunu uygulatabilecek bir irade yok” dedi.

Kılıçaslan’dan sonra İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde hasta bakıcı iken, işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair görevini yerine getirdiği için işten atılan Cemal Bilgin konuştu. Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan işçilere görev tanımı dışında işler yaptırıldığını, bunun da meslek hastalıklarına yol açtığını söyleyen Bilgin, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanabilmesi için işçilerin mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekti.

İş Güvenliği Uzmanı Ayfer Çalışkan ise işçilerin meslek hastalığına yakalandığı durumlarda başvurması gereken hukuki sürece dair bilgi verdi.

13 Mayıs 2016’da Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda manevra yapan hafriyat kamyonunun altında kalarak yaşamını yitiren Şule İdil Dere’nin davasına dair, aile adına konuşan Aslı Odman, aradan geçen sürede hafriyat kamyonları yüzünden 20’ye yakın ölümün daha gerçekleştiğini söyledi. Davadaki bilirkişi raporunda İBB ve İSTAÇ şirketinin asli kusurlu olarak geçtiğini aktardı.

“Soma’da ‘sabotaj’ aranıyor”
Soma davası avukatlarından Berrin Demir ise dava sürecine dair bilgi verdi. Demir 2 celse önce savcının mütalaasını açıklamasını beklediklerini ancak Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gizlilik kararı koyarak “sabotaj” iddiasını soruşturmaya başladığını aktardı. Böylece davanın sürüncemede bırakıldığını söyleyen Demir, “sabotajın doğrulanması” durumunda ailelerin alacağı tazminatların kadük kalacağını da ekledi.

Nöbet konuşmaların ardından duyarlılık çağrısı yapılarak sona erdi.