Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 12 Şubat Haberleri

MYANMAR'DA KONFEKSİYON İŞÇİLERİ İŞTEN ATILDI

Myanmar'da geçtiğimiz hafta Çin firması Unitedtex Overseas Co 20 konfeksiyon işçisini sendikalaşma faaliyeti nedeniyle işten çıkardı. Aralık 2016'da yayınlanan bir rapora göre konfeksiyon sektöründe çalışan işçiler fazla mesai, molaların azaltılması, keyfi işten çıkarma ve sürekli hakaretle yüzyüze, ağır koşullarda çalışıyorlar. Örgütlenmek suç değildir!


İŞTEN ATILAN PARMALAT İŞÇİLERİ MÜCADELEYE DEVAM DİYOR

Avustralya'da işçiler kapitalistlerin sürekli saldırısı altında. Dünyadaki en büyük süt ürünleri şirketi Lactalis'e bağlı Parmalat işçileri şirketin mevcut sözleşmeyi iptal edip ücretleri ve çalışma koşullarını kötüleştiren dayatmalarına hayır deyince 18 Ocak'ta işten atıldılar. Adil Çalışma Komisyonu işçilerin itirazlarını 16 ve 17 Şubat günleri görüşecek.


ONLARI BURAYA GETİRİN!

Medya ve sanat işkolunda çalışan işçileri sendikası hükümeti Manus adasındaki bir mülteci kampında tutulan gazeteci Behrouz Boochani, aktör Mehdi Savari ile karikatürist “Eaten Fish”i serbest bırakmaya çağırdı. Kampta 900 kadar mülteci, göçmen ve sığınmacı bulunuyor. Hepsi de devletin Avustralya'ya deniz yoluyla gelenleri ülke dışında tutarak caydırma politikasına maruz bırakılıyor. Medya, Eğlence ve Sanat Birliği kampanya yürütüyor.


NETANYAHU AVUSTRALYA'DA

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Avustralya'yı ziyarete geliyor. Netanyahu İsrail'in Gazze ablukasından ve Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Golan Tepelerinde sürdürdüğü işgalden sorumlu. 2014'te Netanyahu'nun verdiği Gazze'ye saldırı emri 50 gün uygulandı, bu süre içinde 1.500'ü sivil, üçte biri çocuk, 299'u kadın 2.250 Filistinli yaşamını yitirdi. Melbourne'a gelişi gösterilerle protesto edileceğini öğrenen buraya olan gezisini iptal etti.  


KAYIP SENDİKA LİDERİ BULUNDU

Sri Lanka'nın başta gelen telekomünikasyon şirketine karşı bir aydır süren grevin liderlerinden Sujeewa Mangala kaçırıldıktan üç gün sonra bulundu. Mangala 29 Ocak günü sendika eylemlerini yasaklayan mahkeme kararlarının ardından kaybolmuştu. Bütün Seylan Telekomünikasyon İşçileri Sendikası Başkan Yardımcısı Mangala 1 Şubat günü bir yol kenarında gözleri bağlı atılmış olarak bulundu. Telekomünikasyon işçileri 26 Aralık'tan bu yana iş güvencesi için grevdeydi. Yaklaşık 8000 işçiden en 2100'ü kol işçisi ve bazıları yedi yıldır geçici işçi statüsünde çalıştırılıyor. Mangala'yı kaçıranlar onu grevin bitirilmesi için tehdit ettiler.


FİLİPİNLER'DE FABRİKA YANGINI

Cavite Serbest Ticaret Bölgesinde 1 Şubat günü çıkan yangından yaralanan 100'den fazla işçiden en az ikisinin durumu kritik. Hükümet raporları ile sendikacı ve işçi ailelerin söyledikleri arasında işçilerin sayısına ilişkin tartışma hala sürüyor. Duşakabin, pencere ve mutfak tezgahı üretilen House Technology Industries (HTI) bir Singapur firması. HTI'de 2012 yılında çıkan bir yangın ancak 10 saatte söndürülebilmişti. HTI'deki işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının şeffaf bir şekilde ve işçi örgütlerinin de katılımıyla araştırılması için çağrılar yapılıyor.

Çeviren: Nilgün Güngör