Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 23 Ocak Haberleri

EN ZENGİN 8 MİLYARDER DÜNYANIN YARISI KADAR SERVETE SAHİP
Dünyanın en zengin sekiz milyarderi, dünyadaki insanların yarısı kadar servete sahip. Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'yla (DEF) aynı günlerde açıklanan Oxfam raporuna göre listenin başında bulunan Microsoft kurucusu Bill Gates'in 426 milyar dolarlık varlığı, 3,6 milyar insanınkine eşdeğer. Diğer isimler, hazır giyim devi Zara'nın kurucusu Amancia Ortega, Meksika telekom devi sahibi Carlos Slim Helú, Amazon kurucusu Jeff Bezos, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Oracle CEO'su Larry Ellison ile eski New York belediye başkanı ve Bloomberg televizyonu sahibi Michael Bloomberg.

DEF, artan gelir eşitsizliği ve toplumsal kutuplaşmanın 2017 yılında küresel ekonominin önündeki en büyük iki engel olacağını ve küreselleşmenin geriye sarmasına yol açacağını açıklamıştı. DEF dört yıl önce eşitsizliği ilk kez toplumsal istikrar için bir tehdit olarak tanımlamıştı.


SAMSUNG'DA İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDİYOR
Samsung'da Aralık ayında beri iki sözleşmeli işçi meslek hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. İşçilerden 31 yaşındaki Kim Ki-cheol Samsung'daki 32. lösemi, 79. meslek hastalığı kurbanı. 2006'da bakım mühendisi olarak işe giren Kim iyonlayıcı radyasyon, benzen ve formaldehit gibi kanserojenlere maruz kalmış ve 6 yıl sonra lösemi teşhisi koyulmuştu. Aynı nedenle ölen 52 yaşındaki Hwang ise tesisin kimyasal tedarik sisteminde çalışıyordu. Hwang, Samsung'un taşeron firması Hanyang ENG'e kayıtlıydı.
 
1990-2000'lerde ölenlerin çoğunluğu çip bantlarında tam zamanlı çalışan genç kadın işçilerdi. Otomasyonun artışı ile birlikte gitgide daha fazla orta yaşlı erkek geçici işçi olarak çalıştırılıyor. Tehlikeli kimyasallara maruz kalan işçiler kan hastalıklarına yakalanıp ardı ardına ölüyorlar.
 
Samsung, dünyanın en pahalı yarı iletken fabrikasını inşa eden kendisine bağlı iki şirkete inşaatı üç ay erken bitirmeleri talimatını verdi. Ölümlerle de anılan inşaatta işçiler gün doğumundan gün batımına dek dondurucu soğukta çalışıyorlar.  
 

GÖÇMEN İŞÇİLER TÜRKİYE'DE KÖLECE ÇALIŞTIRILIYOR
Türkiye, Çin ve Bangladeş'in ardından dünyanın üçüncü büyük hazır giyim tedarikçisi. İsveç ve Norveç de AB dışından en fazla hazır giyim ithalatı yaptığı üçüncü ülke. Suriyeliler Türkiye'de yasal olarak çalışabiliyor. Ancak 250.000 ila 400.000 Suriyeli işçiden yalnızca 7.000'i çalışma izni alabildi. Suriyelerin ezici çoğunluğu kağıtsız, asgari ücretin altında ve sosyal güvencesiz çalışıyor.  

Uluslararası planda  işçi örgütleri, İskandinav markaları KappAhl, H&M, Varner, Lindex ve Gina Tricot'yu Türkiye'deki tedarik zincirlerinde Suriyeli göçmenlerin kölece çalıştırılması konusunda uyarıyor.


TAHRAN'DA 20 İŞÇİ ÇÖKEN BİNADA CAN VERDİ
Tahran'da 15 katlı bir binanın çökmesi sonucu 20'den fazla işçi yaşamını yitirdi. 70'den fazla da itfaiyeci yaralandı.


BANGLADEŞ HÜKÜMETİNE SENDİKACILARI SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI
Uluslararası sendika konfederasyonları Bangladeş hükümetini geçtiğimiz haftalarda tutuklanan sendika yöneticilerini derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakma çağrısı yaptı. Konfeksiyon sektöründe örgütlü 11 sendika yönetici ve öncü işçi tutuklandı, birçoğunun evleri basıldı ve birçok işçi kaçak duruma düştü. Başkent Dakka'daki konfeksiyon havzası Ashulia'da sendika büroları polis tarafından basıldı, üyelik evrakları yakıldı, eşyalar tahrip edildi. Geçtiğimiz Aralık ayında ücret artışı talep eden işçilerden 1.600 kadarı işten atıldı, 600 işçi ve sendika yöneticisi için gözaltı kararı çıkarıldı.
 
IndustriALL ve UNI sendikaları Bangladeş hükümetine baskıları durdur çağrısı yaptı. Buna karşılık Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina, Davos'ta patronlara ve uluslararası kamuoyuna ülkesinde konfeksiyon sektöründe uyumlu endüstriyel ilişkilerin varlığından söz etti.


Çeviren: Nilgün Güngör