Çin'de Apple üreten fabrikada patlama: 61 yaralı

Apple’ın tedarikçilerinden Pegatron’un Şangay’daki fabrikasında hafta sonu meydana gelen patlamada 61 çalışan yaralandı. Bu olay, Çin’deki fabrikalarda güvenlik kurallarının ne derece geçerli olduğuna dair soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi. 

Pegatron Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdürü Charles Lin, Reuters'e yaptığı açıklamada, Şangay'da Songjiang sanayi parkında kurulu ve Riteng Computer Accessory'e ait olan tesisteki patlamanın bir yangına yol açmadığını, yaralanan 23 işçinin de hastaneye sevk edildiğini bildirdi. Lin'in verdiği bilgiye göre, fabrika henüz yeniden üretime başlamadı. Fabrikanın zarar gören bölümünde incelemeler sürüyor ve burada deneme üretimi yapılıyor. Benzer bir incelemeyi Apple da yürütüyor ve şirket yetkilileri, kazanın sebebini anlamak için Pegatron ile yakın çalıştıkları bilgisini veriyor.

Bu kaza, dünyada satılan bilgisayarların ve diğer elektronik cihazlarının büyük bölümünü üreten Çin'deki fabrikalardaki güvenlik yapıları ve Apple'ın tedarik zinciri ile ilgili soru işaretlerini beraberinde getirdi. Çünkü Apple'ın tedarik zinciri son zamanlarda Çin hükümeti, çalışan hakları ve çevre gruplarının eleştirilerinin hedefi haline gelmişti. Apple'ın en büyük üretici partneri olan Hon Hai Precision Industry'nin Çin fabrikasında da bu yıl iki kaza meydana gelmişti. Şirket hem güvenlik eksikleri ile eleştirilirken hem de çalışan hakları savunucusu gruplar tarafından fazla çalışma ve zayıf koşullar nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelmişti.

Öte yandan, hafta sonu bir açıklama yapan Pegatron, üretim cihazlarında bir miktar hasar olduğunu belirterek, yine de bu kazanının faaliyetler ve gelirler üzerindeki etkisini minimize etmek için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Çin'de yayınlanan Yi Cai Daily gazetesine göre, fabrika iPad 2 için arka panel parçaları üretecek ve eğer güvenlik konusunda hızlı bir çözüm olmazsa, Apple'ın tedarik zincirinin gelecek çeyrek dönemde bundan etkileneceği uyarısında bulundu.

Pegatron da fabrikanın müşterileri hakkında detaylar vermemeyi tercih etti. Ama kaynaklara göre bu fabrikanın bir bölümü, Apple için üretim yapıyor. Tesiste üretimin tekrar başlaması, yetkililere göre hükümetin kararına ve Şangay yönetiminin hazırlayacağı bir soruşturma raporuna bağlı olacak.