Bursa'da bir yılda 136 işçi hayatını kaybetti

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun tespitlerine göre dünyada her üç dakikada bir işçi, iş kazası veya meslek hastalığından dolayı hayatını kaybediyor. Aynı kaynağa göre her yıl dünyada ortalama 110 milyon işçi iş kazası geçirip meslek hastalığına yakalanırken, bunlardan 180 bini ölüyor. 2011 yılı içinde Bursa'da iş kazaları sonucu 136 çalışan hayatını kaybetti, 142 işçi de sakat kaldı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Organize Sanayi Bölgesi, "İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatında Risk değerlendirilmesi ve Sektörel Uygulamalar" konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Oyak Renault, Coats İplik ve Coşkunöz AŞ'nin iş güvenliği uzmanları yaptıkları risk değerlendirme çalışmalarından örnekler sunarak, katılımcıları bilgilendirdi.

Bursa TSO OSB İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın herkesi kapsayan bir iş sağlığı ve güvenliği yasasının bu yasama döneminde çıkarılacağı sözünün, kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili tarafların görüşlerini alarak Bakanlar Kurulu'na bir yasa tasarısı sunduğunu kaydeden Toraman, "Şuan beklentimiz Bakanlar Kurulu'nda bu imzanın bir an önce tamamlanması ve İSG Yasanın Meclis'ten hızla çıkarılması." dedi.

Yasanın en önemli özelliğinin 10 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerini kapsaması olarak değerlendiren Toraman, yasanın tüm çalışanları kapsamasını dilediklerini ifade etti.

Hazırlanan ilk taslağın bu doğrultuda oluşturulduğunu, ancak şuan 10 çalışan sınırının olduğunu duyduklarını belirten Toraman, Bakanlar Kurulu veya Meclis'te bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini ve herkesin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden yararlanmasını diledi.

Yasaya ek olarak yönetmeliklerin de tamamlanması gerektiğine işaret eden Toraman, şöyle konuştu: "Şüphesiz mevzuatın tamamlanması tek başına sorunlarımızı çözmeyecek. Bu mevzuatın uygulanıp uygulanmadığını devletin denetlemesi gerekir. Bakanlık tarafından bu denetimin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleriyle birlikte yapılması düşüncesi de olumlu bir gelişmedir. Yönetmeliğin Danıştay tarafından durdurulmuş bulunması nedeni ile bugün belgesi geçerli uzman bulunduramadıkları için işverenler yasal sorumluluklarını yerine getirememektedirler."

Zaman