Asansörlere dikkat!

Asansör kazaları üzücü sonuçlar doğuruyor. Uzmanlar asansör bakımımın ihmal edilmemesi, kontrollerinin resmi ve uzman kişilerce yapılması gerektiği belirtti

Son günlerde artan asansör kazaları halkı tedirgin ediyor. Feci şekilde ölümlere sebep olan asansör kazaları insanların asansöre binmemesine sebep oluyor. Yakın zamanda Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Futbol Federasyonu Eski Başkanı Haluk Ulusoy ve oğlunun bulunduğu asansör 3. kattan zemine çakılmıştı. Atalay, Ulusoy ve oğlu yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 3 gün önce Konya’da halatı kopan yük asansörü düşmesi sonucu Mehmet Ali Çopur hayatını kaybetti. Uzmanlara göre bu kazaların çeşitli sebepleri var. Asansör kazaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr Mete Kalyoncu, asansörün yıllık ve aylık bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Kalyoncu, “Asansörler resmi görevlilerce sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Ayrıca asansörün yıllık ve aylık olmak üzere çeşitli bakımları var. En az yılda bir defa uzman kişilerce, güvenlik tertibatları ve elektronik sistemler kontrol edilmelidir. Aşırı yük uyarısı mutlaka kontrol edilmelidir. Güvenlik sistemi dediğimiz asansörün paraşüt sistemi kontrolü bu bakımların başında gelir. Paraşüt sistemi sayesinde asansör düşerken en fazla bir kat ilerler ve durur. Fakat paraşüt sistemi arızalı ise asansör zemine kadar düşer. O yüzden en az yılda bir kez asansörün paraşüt sistemi kontrol edilmelidir. Elektronik sistem olarak uyarıcı alarmlar mesela aşırı yük uyarıcısı gibi durumlarında kontrolü yapılmalıdır. Aşırı yük uyarıcısı arızalı ise asansörün kapasitesinden fazla kişi binerse asansör uyarmaz ve tehlikeli olabilir” diye konuştu. Asansörün periyodik dediğimiz bakımlarının yapılmadığı takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini dile getiren Kalyoncu, “Asansörün, motoru, halatların durumu, kabinin durumu, kabloların aşınma durumu, paraşüt sistemi, kabinin seyri, fren sisteminin durumu, gecikme zamanı gibi özelliklerinin kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Bakımların yapılmadığı zaman mekanik parçalardaki aşınmalar 2 yıl gibi bir sürede kazaya meydan verecek şekli alır. Bu bakımlar yapıldığı takdirde teknik olarak yaşanan asansör kazaları yaşanma olasılığı azalır. Bir de asansörlerin kontrolleri resmi ve uzman kişilerce yapılmalıdır” dedi.

DİKKATSİZLİK ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

 

 

Teknik problemlerin yanı sıra dikkat unsurunun da kazalarda önemli rol oynadığını vurgulayan Mete Kalyoncu, “Asansörlü binalarda özellikle çocuklara dikkat etmek gerekir. Tabi uyarılar sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde geçerlidir. Asansör geldiği zaman kabini görmeden kesinlikle adım atılmamalıdır. Asansöre aşırı yük binmemelidir. Asansör kapılırında otomatik kilit sistemleri mutlaka olmalıdır. Yaşanan kazaların birçoğu da bahsettiğimiz dikkatsizliklerden dolayı yaşanmaktadır. Maalesef insanlarımız asansöre binerken dikkat etmediği için hayatını kaybediyor. Asansör kazalarını en az seviyeye indirmek için bu uyarılar son derece önemlidir” diye konuştu.

Kazaların yaşanmaması için yapılacak işlerin eğitimli kişiler tarafından yapılması gerektiğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar ise, “İnşaatlarda asansör kurulumu yapılırken, bu işleri eğitim almış sertifika sahibi kişilerin yapması gerekmektedir. Sertifikası olmayan kişiler yaptığı zaman bu iş ciddiyetsiz bir biçimde yapılıyor. O yüzden eğitimli ve uzman kişiler ile bu işler yapılmalıdır. Ayrıca inşaat asansörlerinde de takılan sepetler sağlam monte edilmelidir. İşçiler asansörün altından uzak durmalıdır. Her zaman can güvenliği ön planda tutulmalıdır. Bunların yanı sıra uzman kişiler denetimi aksatmamalıdır” dedi.

İBRAHİM ÇİÇEKÇİ / Merhaba Haber