Esnek çalışma yine gündemde

Ulusal İstihdam Stratejisi içerisinde yer alan esnek çalışma biçimleri yine gündeme getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yönetiminde hazırlanan ve İş Kanunu'nda değişiklik öngören taslağa göre, mevcut İş Kanunu'nun 14. maddesine, çağrı üzerine çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, iş paylaşımı ve esnek zamanlı çalışmaya yönelik bir hüküm eklenecek.

Buna göre ülkedeki bütün işletmelerde çağrı üzerine çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, iş paylaşımı ve esnek zamanlı çalışma gibi uygulamalarıgetirilecek.

Tam bir güvencesiz çalışma biçiminin dayatıldığı işçilerin bu düzenlemeye göre ücretleri düşecek. Örgütlenmenin yok edileceği bu sistem, işçinin elinden toplu sözleşme hakkını da alıyor. Kapitalistler işçinin maliyetinden kurtulurken işçiler emeklilik, işsizlik ödeneği gibi sosyal güvenlik haklarından da yararlanamayacaklar.

Bu kuralsız çalışma biçimi ise çeşitli yalanlarla pazarlanıyor. Küresel kriz nedeniyle uygulamanın zorunluluk olduğu iddia edilirken, esnek çalışmanın uygulandığı ülkelerde işçilerin moralinin yükseldiği, hatta trafiğin dahi azaldığı gibi ucube söylemler türetiliyor.

Uygulamalar şöyle:

- Esnek zamanlı çalışma
l günlük çalışma süresi içinde işveren tarafından belirlenen çekirdek zaman dışında işe başlama ve bitirme saatleri işçi tarafından belirlenecek. İşçi çekirdek zamanın dışındaki çalışma süresini, günlük 11 saati aşmamak koşuluyla kullanabilecek. Haftalık çalışma süresini haftanın ilk 4 günü dolduran işçi, 5. gün tam gün süreyle izin kullanabilecek.

- Çağrı üzerine çalışma: İşçi, kendisine ihtiyaç duyulursa iş görecek. Kısmi süreli bir iş sözleşmesi imzalanacak. Taraflar, hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını belirlemezse, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılacak.

- Uzaktan çalışma: İşçi, mal ve hizmet üretmek için işletme merkezi dışında çalışacak. Bu yöntemde haberleşme ve bilgisayar sistemleri kullanılacak ve işyerine bağımlılık olmayacak. İşyeriyle iletişim kurulacak saatler ve ücretleri sözleşmede yer alacak.

Kızıl Bayrak