19 işçinin öldüğü madende katillere “hümanizm” kılıfıyla para cezası talebi

Bursa 19 madencinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili davanın karar duruşması 26 Mayıs günü görülmüştü. Yargıtay kararına uymayan heyet, taksirle insan öldürme suçundan 3 sanık hakkında 6 yıl 8 ay ceza verirken diğer 3 sanık hakkında da 5 yıl hapis cezası verildiğini açıklamıştı. Mahkeme heyeti bu kararla Yargıtay kararına uyma kararı verse de bu karara uymayarak kasten değil taksirle insan öldürme suçunun işlendiğini hükmetmişti.

Hükmün ardından bugün (31 Mayıs) gerekçeli karar açıklandı. Mahkeme başkanı gerekçeli karara şerh düşerek 5 yıl hapis cezası alan patronların o cezayı da almaması gerektiğini, bu 5 yıllık cezanın hümanizm ilkesi bağlamında para cezasına çevrilmesi gerektiğini belirtti. Gerekçeli kararda mahkeme başkanının cezalara ilişkin düştüğü muhalefet şerhi şöyle:

Sanıklar Orhan Latif Ercan, Nurullah Ercan ve Kasım Karataş hakkında tayin olunan hürriyeti bağlayıcı cezanın adli para cezasına çevrilmesi durumunda, hem hümanizm ilkesinin hayata geçirileceği, hem de belli bir miktarda paranın devlet hazinesine girmesinin sağlanacağı, aksi durumda ise bu sanıkların cezaevinde geçirecekleri sürede hem devlet hazinesinden para harcanması gerektiği, hem de bu sanıkların yönetim kurulunda bulunduğu şirketin ekonomiye marjinal katkısının azalacağı hususları da nazara alındığında bu hususlar da yine hürriyeti bağlayıcı cezanın adli para cezasına çevrilmesi gerektiği kanaatini güçlendirmektedir.

Dava avukatlarından Av. Denizer Şanlı düşülen muhalefet şerhini şöyle değerlendirdi:

Devletin en üst kademelerinden en altına kadar sermayenin nasıl müdahale ettiğini görüyoruz. Her şeyin çivisi çıktı. 19 işçinin öldüğü maden katliamında mahkeme başkanı “Hapis cezası paraya çevrilsin, devletin hazinesine para girsin. Diğer türlü hapiste kaldıkları süre boyunca devlet onlara bakmak zorunda kalacak” diyecek kadar ileri gidebiliyor. Yargının sermayeye ne kadar bağlı olduğunu bu kararla görmüş olduk. Verilen hapis cezası zaten yetersizken bir de hapis cezaları para cezasına çevrilsin diyorlar. Yargıtay kararı fiilen etkisiz kılınmıştır. Adalet, hak, hukuk yoksullar için yok edilmiştir.