Bursa’daki maden katliamı davası: Yargıtay kasıt, mahkeme taksir dedi

Bursa 19 madencinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili davanın karar duruşması Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davada mahkeme taksit ile öldürme suçundan ceza vermişti ancak Yargıtay bu kararı bozarak olası kastla insan öldürme suçundan ceza verilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Soma Davası’nın iddianamesinde de Yargıtay’ın bu kararına atıfla sekiz sanığın kasten insan öldürmek suçundan cezalandırılması istenmişti.

Bugün (26 Mayıs) görülen karar duruşmasında mahkeme, Yaargıtay kararına uyma kararı verse de karara uymayarak iki maden mühendisi ve bir ceza hukukçusundan suç vasfının değerlendirilmesini istedi. Maden mühendisi bilirkişiler hazırladıkları raporda şirket patronlarının cezai sorumluluğunun olmadığını iddia etti.

Şikayetçi ailelerin avukatlarından Av. Sercan Aran ve Av. Denizer Şanlı sanıkların olası kastla cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaasını veren savcı da Yargıtay kararına uyularak sanıkların olası kastla insan öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada sanıkların ve sanık avukatlarının son savunmaları tamamlandı. Heyet, karar için ara verdi.

Verilen aranın ardından heyet, kararını açıkladı. Yargıtay kararına uymayan heyet, taksirle insan öldürme suçundan 3 sanık hakkında 6 yıl 8 ay ceza verirken diğer 3 sanık hakkında da 5 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı. Mahkeme heyeti bu kararla Yargıtay kararına uyma kararı verse de bu karara uymayarak kasten değil taksitle insan öldürme suçunun işlendiğine hükmetti.

Heyet bu kararı oy çokluğu ile verdi, bir üye karara muhalefet şerhi koydu.