‘Taşeronlaştırma sürdükçe Karadon’lar, Soma’lar sürer’

Zonguldak Karadon’da yaşanan ve 30 madencinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasının üzerinden 6 yıl geçti. Karadon’un ardından Soma ve Ermenek’te yaşanan facialara dikkat çeken Maden Mühendisleri Odası, ölümlerin asıl nedeni olan özelleştirme ve taşeronlaştırmadan sorumlu olanlar yargılanmadıkça  iş cinayetlerinin süreceği uyarısında bulundu.  

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası, Karadon’da yaşanan patlamayla ilgili ceza davasında taşeron firma yetkilileri ile müessese yetkilisi kamu görevlilerine 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verildiği hatırlattı. 2 maden mühendisinin ise yargılanmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “Odamız komisyonlarında yer alan bilim insanları ile konunun uzmanı meslektaşlarımız tarafından hazırlanan bilimsel raporlarda da belirtildiği üzere bu tip faciaların asıl nedeni sektörde uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans vb. gibi yanlış uygulamalar olup bu uygulamaları yaşama geçirenler hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu nedenle Karadon Faciasını müteakip Soma’lar, Ermenek’ler yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam edecektir” denildi.

Açıklamada, “Sektörde yaşanan faciaların önlenmesi için geçen iki yıla rağmen hala ne maden kanununda nede iş güvenliği yasasında gerekli önlemler alınmamış olup ne yazık ki hazırladığı raporlarla kamuoyu önünde hak ettiği saygınlığa rağmen Odamızın görüşleri ısrarla dikkate alınmamaktadır. Madencilik sektörü, içerdiği riskler ve tehlikeler nedeniyle daha yakından izlenmeli, değerlendirilmeli ve kaza önleme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmelidir. Bu düşüncelerle iş cinayetlerinin önlenmesi için yetkilileri bir kez daha gerekli önlemleri almaya ve göreve davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.