Bursa'da Gübre Fabrikasındaki Patlama Davası Görüldü

Bursa'da geçen yıl temmuz ayında bir işçinin hayatını kaybettiği, bir işçinin yaralandığı gübre fabrikasındaki patlamaya ilişkin 5 fabrika yetkilisinin yargılanmasına devam edildi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya patlamada yaralanan işçi Mustafa Karayol ve hayatını kaybeden Uğur Çavdar'ın (32) yakınları, sanıklardan Ali Galip Küreksiz, Gökşen Toprak, İbrahim Mesut Hatipoğlu, Murat Meriç ile tarafların avukatları katıldı. Diğer sanık Eyubi Ensari Malçık ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Sanıklar, savunmalarında kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve müştekilerin savunmalarının ardından yeni tanıkların dinlenmesi, patlama sonrası inceleme raporlarının alınması, patlamanın meydana geldiği iddia edilen "Scrubber Sistemi"nin kimler tarafından yapıldığını gösteren onaylı projenin temini için duruşmayı erteledi.

Ayrıca, mahkeme heyeti sanıklardan Hatipoğlu'nun duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi.

"Adalet beklentimizi her duruşma öncesinde adalet tecelli edinceye kadar haykıracağız"

Patlamada yaşamını yitiren işçinin babası Ekrem Çavdar, duruşma öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm sorumluların yargılanmasını istediklerini söyledi.

Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve diğer şirket ortakları hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararına yaptıkları itirazı Sulh Ceza Mahkemesinin kabul ettiğini anımsatan Çavdar, savcılığın şirket ortakları hakkında bilirkişi raporlarını yeniden incelemeye aldığını belirtti.

Çavdar, şöyle konuştu: 

"Bizler adalet arayan işçi aileleri olarak başka canların yanmamasını, başka annelerin ve babaların ağlamamasını istiyoruz. Bir araya gelerek bu memleketin geleceği, işçi sağlığı ve iş güvenliği, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için, kanun dışı çalışma koşullarını sonra erdirmek için davalarımızın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Adalet beklentimizi her duruşma öncesinde de adalet tecelli edinceye kadar haykıracağız."

Olay

Gemlik Gübre Fabrikasında, geçen yıl 19 Temmuz'da meydana gelen patlamada işçilerden Mustafa Karayol yaralanmış, Uğur Çavdar (32) hayatını kaybetmişti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında fabrikanın iş bölümlerinden sorumlu Ali Galip Küreksiz (63), Gökşen Toprak (53), İbrahim Mesut Hatipoğlu (32), Murat Meriç (41) ve Eyubi Ensari Malçık (59) hakkında "taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak" suçundan on beşer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.