Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 2 Mayıs Haberleri

AVUSTRALYA'DA GÖÇMEN İŞÇİ SÖMÜRÜSÜ ARTTI

Dünya ekonomisinin küreselleşmesi ve göçmenlerin geçici işçi olarak gitgide daha fazla çalıştırılması ile birlikte işçiler üzerindeki sömürü bir bütün olarak artıyor. Nisan ayı ortalarında Avustralya'nın  kuzeydoğusundaki Brisbane kentinde Tayvanlı 50 işçinin haftada 7 gün, günde 12 saat, fiilen kölelik koşullarında çalıştırıldığı ortaya çıkarıldı. Başka bir olayda ise dört Filipinli işçinin 3 Avustralya doları saat ücreti karşılığında günde 18 saat çalıştırıldığı belirlendi. Avustralya'da yasal asgari saat ücreti 17,29 Avustralya doları. Sendikalar bu savunmasız işçiler üzerindeki azami sömürüye karşı mücadele ediyor. 

 
 
 TAYLAND'DA BASKI VE DİRENİŞ

Tayland'da geçtiğimiz hafta 10 cunta muhalifi daha tutuklandı ve hükümet karşıtı gösteriler dağıtıldı. Tutuklananların “suçu”, “halkı isyana teşvik etmek” ve Lese Majeste Yasasına muhalefet. 
Otomobil parçası üretilen bir fabrikada ise Boonyuen Sukmai adlı öncü işçi işten çıkarıldı. Bu arada insan hakları kuruluşları da yaklaşık beş yıldır tutuklu bulunan emek aktivisti Somyot Phrueksakasemsuk'in serbest bırakılması çağrısı yaptı. 

 
 
KONFEKSİYON İŞÇİLERİ HAYATI DURDURDU

Hindistan'ın güneyindeki Bangalore kentinde sokaklara çıkan onbinlerce konfeksiyon işçisi kentin en işlek caddelerinde trafiği felce uğrattı. İşçiler Tasarruf Sandığında yapılması planlanan değişikliği protesto ettiler. Protestonun nedeni sosyal kazanımların tehlikeye girmesi olsa da, konfeksiyon işçilerini harekete geçiren asıl etmen yıllardır düşük ücretlerle güvencesiz koşullarda çalışmaları. 

 
 
 
 BANGLADEŞ'TE SİYASİ CİNAYETLER

Dakka'da geçtiğimiz hafta İngilizce öğretmeni Rezaul Karim Siddique ile gay hakları için mücadele eden Julhas Mannan ve Tanay Mojumdar adlı iki aktivist katledildi. Cinayetler son yıllarda laiklik ve insan hakları savunucularına yönelik saldırıların son halkasını oluşturuyor. Gerici İslamcı unsurlar Bangladeş toplumunda korku ve gerilimi artırma politikası güdüyorlar. Din ve mezhep temelli çatışmalar ise işçi hareketinin örgütlenme ve yaşam koşullarını iyileştirme mücadelesine zarar vermekten başka bir şey yapmıyor.  

 
 
 
 MANUS KAMPI İÇİN KAPATILMA KARARI

Papua Yeni Gine Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz hafta verdiği kararda Avustralya'nın Manus Adasındaki mülteci kampının yasalara aykırı olduğu sonucuna vardı. Mahkeme kampın derhal kapatılmasına karar verirken Papua Yeni Gine Hükümeti de kararı mümkün olduğu kadar çabuk uygulayacağını duyurdu. Böylelikle, Avustralya'nın mültecilere yönelik insanlık dışı tutumu bir kez daha vurgulanmış oldu. Bu arada Nauru'daki toplama kampında Omid adlı mültecinin kendisini yakması protestolara neden oluyor. Kendini yakan mülteci hastanede yaşamını yitirdi. Göçmen sorununun çözümü için mücadele eden aktivistler, hükümeti göçmenleri Avustralya'ya getirmeye zorlamak için gösteri hazırlığı içinde. 
 

 
 İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİREN İŞÇİLER ANILDI

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçileri anma günü olan 28 Nisan'da dünyanın dört bir yanında eylem ve anma törenleri yapıldı. Melbourne, Hong Kong, Manila ve Jakarta'daki anmaların yanı sıra Bangladeş'in Dakka kentindeki Rana Plaza katliamının da 3. yıldönümünde anma düzenlendi. 
 
 


 
 
 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör