‪‎28 Nisan‬ İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü Yürüyüşü

Adalet Arayan İşçi Aileleri 2012'den beri her yıl 28 Nisan'ın dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için mücadele ediyor.

4 yıldır her 28 Nisan'da Taksim'den Galatasaray Lisesi'ne Çalışırken Ölmek İstemiyoruz, İş Kazası Değil Cinayet, Kader Değil Cinayet sloganlarını atarak yürüyorlar.

4 yıldır her 28 Nisan'da yürüyüş sırasında meydana gelen iş cinayetlerini unutmadıklarını, unutturmayacaklarını haykırıyorlar.

4 yıldır iş cinayetlerini yeterince gündemine almadıklarını söyledikleri bütün kurum, kuruluş ve emek örgütlerini iş cinayetlerini durdurmak için hakkıyla mücadele etmeye davet ediyorlar.

28 Nisan 2015'te Taksim Tramvay Durağı'ndan başlayacak yürüyüş güvenlik gerekçesiyle Fransız Kültür Merkezi'nin önüne alınmıştı. Polis bu yıl Fransız Kültür Merkezi'nin önünden yürüyüşe de izin vermedi.

4 yıldır yapılan ve hiçbir olay çıkmayan yürüyüşün güvenlik gerekçesiyle iki polis barikatı arasında Fransız Kültür Merkezi'nden Meşelik Sokağı'na kadar yaptırılması da bu ülkenin bir ayıbı olarak belleklerimizde yerini aldı.

Foto: Dokuz8haber Metin Yoksu