İş cinayeti davasında başka bir ihmal daha ortaya çıktı

TEM Otoyolu Ümraniye mevkiinde yeni yıl sabahı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı karla mücadele ekibinden 3 işçiye çarparak ölümlerine neden olan sürücünün 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Servet Bozkurt, ölenlerin yakınları ve taraf avukatları katıldı. Şoför olduğunu, şirketin aracında kar lastiği olmadığını söyleyen Bozkurt, “Şirkete kar lastiğim olmaması nedeniyle müşteriyi alamayacağımı söyledim. Gitmek zorunda olduğumu söylediler. Müşteri de aracıma binmeyi reddetti. Bir sonraki müşteriye doğru yola çıktım. Bir otobüs beni sıkıştırdı. Orta şeride geçmek isterken aracım kaymaya başladı. O anda işçileri gördüm. İşçilere vurmamak için kar küreme aracının bıçak kısmına vurdum. Daha sonra işçilerin yanına gidip ambulansa haber verdim. Yolda uyarıcı hiçbir işaret yoktu” dedi. Bu sırada mahkeme başkanı Bekir Kınık sanığa, “Alkollü müydün” diye sordu. Sanık Bozkurt ise, “Yılbaşı olması sebebiyle alkollüydüm” şeklinde yanıt verdi.

Duruşmada tanık olarak dinlenile Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Şefi İrfan Yoğurtçu ise işçilerin önlemlerini alarak çalıştığını ileri sürdü. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.