Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 24 Nisan Haberleri

IRAK'TA PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Irak'ta dikkatler asıl olarak iç savaş üzerinde toplanmasına rağmen, savaştan doğrudan etkilenmeyen bölgelerdeki işçiler ve halk, yolsuzluğa batmış, bozuk bir siyasal sistem altında ezilmeye devam ediyor. Geçen yıl başlayan protestoların 2016'da da sürmesi ülke siyasetini durma noktasına getirdi. Protestolarda yolsuzluklara, adam kayırmacılığa ve mezhepçiliğe son verilmesi talep edilmişti. Ancak halen bağımsız bir örgütlenmeden yoksun olan işçiler de mezhep çatışmalarının içerisine düşebilirler. 

PALMİYE YAĞI PLANTASYONLARINDA KAMPANYA

Mayıs başında uluslararası emek aktivistleri küresel şirket Pepsi-Co'ya karşı bir bir kampanya düzenleyecek. Pepsi-Co, palmiye ekim alanlarında işçi haklarını ihlal ediyor. Atıştırmalık ve meşrubatlarında palmiye yağı kullanan Pepsi-Co'nun özellikle Malezya ve Endonezya'daki işçileri nasıl  sömürdüğüne dair son yıllarda pek çok haber çıkmıştı. 
 
 
FİLİSTİNLİ TUTSAKLARLA DAYANIŞMA GÜNÜ

İsrail hapishanelerinde 7.000'den fazla Filistinli tutsak bulunuyor. Pek çok kişi İsrail işgalini protesto ettikleri için yargılanmaksızın idari gözetim altında tutuluyor ya da hapis cezalarına çarptırılıyor. Geçtiğimiz 17 Nisan, Filistinli Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Günü'ydü. Dünyanın dört bir yanında bu çerçevede dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. 3.000 Filistinli tutsak da sembolik olarak bir günlük açlık grevi yaptı. 7 haftadır açlık grevinde olan Filistinli tutsak Sami Janazrah ise ölüm sınırında. Filistinliler, karşı karşıya oldukları baskıları İsrail hükümetinin işgale karşı mücadeleyi bastırma çabasının bir parçası olarak görüyor. 
 
SAYAÇ OKUYUCULAR GÜVENCESİZ İSTİHDAMA KARŞI 

Seylan Elektrik İdaresinde sayaç okuyucu olarak çalışan yüzlerce işçi bu ay kadrolu olma talebiyle greve gitti. İşçiler yıllardır güvencesiz çalışma koşulları ile mücadele ediyordu. Üç haftalık bir grevin ardından bu hafta Elektrik ve Enerji Bakanı Ranjith Siyambalapitiya ile yaptıkları başarılı bir görüşmenin ardından grevi sonlandırdılar. Görüşmede bakan güvencesiz istihdam sorununun çözüleceği sözünü verdi. 
 
1 MAYIS 2016: DÜNYANIN BÜTÜN İŞÇİLERİ BİRLEŞİN!

1 Mayıs 1886'dan bu yana dünyanın her yerinde işçilerin sınıf olarak birleşme günü olarak kutlanıyor. Kapitalistler ve devletleri bizi işyerlerimizde, yaşam alanlarımızda katlediyor. İşçilerin kemer sıkma ve savaş politikalarına dur demesi zorunlu. 1 Mayıs'ta dünyanın dört bir yanında yürüyüş ve gösteriler düzenlenecek, işçiler her yerde dayanışma içinde yürüyecek. 

 
İŞÇİLER İÇİN ANMA GÜNÜ

Her yıl 28 Nisan'da düzenlenen işyerlerinde yaşamını yitiren, sakatlanan işçiler için anma günü düzenleniyor. Bu gün, aynı zamanda işçi sağlığı ve iş güvenliğinin en önemli güvencesinin bağımsız, gerçek sendikalar olduğu hatırlatılıyor. Melbourne'da bu hafta bir inşaat şantiyesinde yaşanan göçük, sendikaların önemini bir kez daha ortaya koydu. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör