Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 18 Nisan Haberleri

ELEKTRONİK İŞÇİLERİ ÖRGÜTLENME HAKKI İÇİN GREVDE
Filipinler'e bağlı Rosario'da bulunan Cavite Serbest Bölgesindeki Seung Yeun Technology Industries Corp.'da (SYTIC) çalışan işçiler greve başladı. Şirket, büyük uluslararası firmalar için yarı iletken elektronik ürünler üretiyor. İşçiler sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan 20 işçinin işe geri alınmasını, sendikalaşma hakkına saygı gösterilmesini ve ücret, fazla mesai, işçi sağlığı ve iş güvenliği standartlarına uyulmasını istiyor. Grevciler diğer işçilerden büyük destek görüyor.


SOMYOT'A ÖZGÜRLÜK
30 Nisan'da, Tayland'daki Lese Majeste yasalarına göre tutuklanan Somyot Priksakasemsuk’un hapisteki 5. yılı doluyor. Somyot bir gazeteci ve işçi hakları savunucusu. Tayland'daki işçi hakları savunucuları Somyot'a destek mektupları gönderme çağrısında bulundu. Tayland'da iki yıl önceki askeri darbeden bu yana insan hakları ve işçi hakları savunucularının mücadele koşulları gitgide ağırlaşıyor.


İRAN'DA AÇLIK GREVİ
İran'da tutuklu iki emek aktivisti Jafar Azimzadeh ve Esmail Abdi, dünyadaki işçilerle dayanışma ifadesi olarak Nisan ayı sonunda açlık grevine başlayacaklarını açıkladılar. Açlık grevinin başlangıcı 1 Mayıs'a denk geliyor. Her ikisi de işçi sınıfı içerisindeki faaliyetleri nedeniyle tutuklanan Jafar ve Esmail, hükümetin işçilere yönelik politikalarını protesto eden bir açıklama yayınladılar. İran'da çok sayıda kişi, örgütlenme ve işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışma “suçundan” tutuklu.


YENİ ZELANDA MEZBAHA İŞÇİLERİNE DESTEK
Yeni Zelanda'da et işleme sektöründe faaliyet gösteren Talleys/AFFCO şirketler grubunun işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki sicili berbat. Pek çok işçi işyerinde yaralanıyor. Şirketler ise bu olayların çoğunu gizliyor. Asya/Pasifik'teki emek örgütçüleri ve sendikalar Yeni Zelanda Mezbaha İşçileri Sendikası ile destek ve dayanışma içinde. Bangladeş, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Filipinler ve Tayland'da, Coca-Cola ve Unilever gibi küresel şirketlerde çalışanlar da içinde olmak üzere pek çok işçi destek eylemlerine katıldı. Küresel ölçekte entegre şirketlere karşı işçilerin de küresel düzeyde hareket etmesi bir zorunluluk.


DEVLET MÜDAHALESİNE SON
Avustralya'da 2007 Haziran'ında Kuzey Toprakları federal bölge hükümeti Aborijin çocukları cinsel istismara karşı koruma bahanesiyle Aborijinerin yaşamına müdahale etti. Ancak kadınlara karşı şiddetten alkol ve uyuşturucu kullanımına, tutuklamalardan intiharlara ve eğitim koşullarına dek hiçbir şey daha iyiye gitmedi. Basics Card'ların* kullanıma sokulmasıyla Aborijinler açlık çekecek duruma düştüler. Alice Springs'de yaşayanlar Basics Card'larını kullanamayanların yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilmek için para topluyor.

* Basics Card: Gıda, barınma, giyim, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanması için nakit veya çek yerine verilen elektronik kart. (Çev.)


PAKİSTAN'DA ADALET VE TAZMİNAT MÜCADELESİ
Karaçi'ye bağlı Baldia'da bulunan Ali Enterprises konfeksiyon fabrikasında 250'den fazla işçinin yaşamını yitirdiği yangından bu yana üç yıldan fazla zaman geçti. Yangının tek sebebi, işyeri sahiplerinin işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe saymasıydı. Bu yıl da Pakistan'ın pek çok kentinde şirket patronlarına ceza verilmesi ve tazminatların ödenmesi için yürüyüşler düzenlendi. İşçiler Pakistan hükümetinin de şirket sahiplerinin cezalandırılmamasından dolayı şirketlerle birlikte suçlu olduğunu düşünüyor.


RANA PLAZA'YI UNUTMA
Bangladeş'in Dakka kentinde bulunan Rana Plaza'nın 24 Nisan 2013'te çöküşünün üçüncü yılı. Binadaki konfeksiyon işletmeleri en temel iş güvenliği kurallarını ihlal ederek işçileri çatlayan duvarlar besbelliyken çalışmaya zorladı. Sonuç, ölü sayısı resmi açıklamalara göre 1.130. Yaklaşık 2.500 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Pahalı giysilerin nasıl işçi canı hiçe sayılarak üretildiğinin bir örneği olan Rana Plaza'nın üçüncü yılında pek çok ülke ve kentte anmalar düzenlenecek. Melbourne'da da binanın çöktüğü saatte saygı nöbeti tutulacak.


İŞÇİLER ÇÖKEN VİNCİN ALTINDA KALDI
Çin'in güney eyaleti Guangdong'da bulunan Mayong'da geçtiğimiz hafta başında bir vincin inşaat şantiyesine çökmesi sonucu 18 işçi öldü, 50'den fazla işçi yaralandı. Vincin rüzgar nedeniyle çöktüğü belirtilse de gerçek sebep Çin'deki işyerlerinde iş güvenliği tedbirlerinin uygulanmaması. İş güvenliğini sağlamanın en etkin yolu ise güçlü bağımsız sendikaların kurulmasından geçiyor.


Çeviren: Nilgün Güngör