Kıbrıs'ta iş cinayetleri sürüyor

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hastanesi inşaatında çalıştığı sırada geçirdiği kaza sonucu yaralanan İsmail Akay (E-39), 5 günlük yoğun bakıma rağmen yaşamını kaybetti. Akay, inşaattan düşüp, yaralandığı 12 Nisan'dan beri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde müşahede altında tutuluyorduç Polis açıklamasında olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

BAŞTAŞLAR İNŞAAT ŞİRKETİ TARAFINDAN YAPILIYOR

Girne'de Baştaşlar İnşaat Şirketi tarafından yapımı devam eden GAÜ Hastanesi inşaatında geçtiğimiz hafta akşam üzeri saatlerinde beton kiriş üzerinde teleskop kalıp direklerini söken İsmail Akay, dengesini kaybederek yaklaşık 4 metre yükseklikten beton zemine düşmüştü.Daha önce ise Şubat ayında 27 yaşındaki Abdülhakim Bayraktar’ın inşaatın 3. Katından beton zemine düşerek hayatını kaybetti. 

FELEK İŞ CİNAYETİ DEDİ

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Genel Başkan Vekili Hasan Felek, yaşanan iş kazası ile ilgili Detay Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, yaşanan bir olayı kaza olarak adlandırabilmek için öncelikle alınabilecek tüm önlemlerin alınmış olması buna rağmen beklenmedik bir olay yaşanması gerektiğini vurguladı. Özellikle inşaat sektöründe her ay ölümlü ya da ağır yaralanmalı bir iş cinayeti meydana geldiğini ifade eden Hasan Felek, son 5 yılda iş cinayetlerinde 35 kişinin hayatını kaybettiğini 250 kişininse yaralandığını açıkladı.