Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 11 Nisan Haberleri

RANA PLAZA'YI UNUTMA!
24 Nisan 2013 günü Bangladeş'in Dakka kentindeki sekiz katlı Rana Plaza binası çöktü. Binada bulunan konfeksiyon fabrikalarının sahipleri en temel güvenlik önlemlerini ihlal etmiş, işçileri çatlakları belli olan yerlerde çalışmaya zorlamışlardı. Katliamda 1.130 işçi öldü, 2.500'ü yaralı olarak kurtarıldı. Rana Plaza pahalı kıyafetleri üreten moda firmalarının işçilerinin yaşamına ne kadar az önem verdiğini gösteren bir olaydı. Rana Plaza katliamında can veren ve yaralananlar için 24 Nisan günü Dakka'da bir anma töreni yapılacak. Ölenleri An, Yaşayanlar İçin Mücadele Et!


AVRUPA – POLİS SURİYELİ MÜLTECİLERE SALDIRDI
Yıllardır devam eden kanlı iç savaştan kurtulup Türkiye'ye kaçan, oradan da lastik botlarla Yunanistan'a geçen Suriyeliler, şimdi de Yunanistan'la Makedonya arasındaki buz gibi, sağlıksız kamplarda sıkışmış vaziyette. AB, mültecileri Türkiye'ye gönderme konusunu kısa bir süre önce çözüme ulaştırdı. Makedonya sınırlarına jiletli tel bariyerler inşa etti. Mülteciler bu önlemleri protesto edince de Makedonya polisi göz yaşartıcı gaz, lastik mermi ve ses bombaları ile saldırdı. Olayda kadın, erkek, çocuk pek çok kişi yaralandı. İnsancıl demokratik denilen Avrupa'nın mülteci politikasına ilişkin son gelişmeler bunlar. 


COLES'TA İŞYERİ SÖZLEŞMESİNE KARŞI YİNE DAVA
Dev süpermarket zinciri Coles pek çok işçisine yasal asgari ücretin altında ücret ödüyor. Coles işçileri Avustralya'nın en büyük sarı sendikası SDA'nın suç ortaklığı ile çok kötü bir işyeri sözleşmesine tabiler. Fakat binlerce işçi de ücretlerini artırmak için işyeri sözleşmesine itiraz ediyor. Bu konuda en son görülen bir davada Duncan Hart adlı sarı sendika SDA üyesi işçinin karşısında, Coles patronu ile SDA birlikte çıktı. 

PAKİSTAN'DA YİNE MADEN PATLAMASI
Pakistan'ın kuzeybatısında yer alan Khyber Paktunkhwa eyaletinde bulunan Sheraz Kömür Şirketinde 2 Nisan günü meydana gelen patlamada beş madenci yaşamını yitirdi, sekizi de yaralandı. 2016 yılında bölgedeki iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı şimdiden 17'yi buldu. Kömür madenleri kapatılmasına rağmen maden sahipleri buraları yasadışı bir tarzda işletmeye devam ediyorlar. Bu olayda da işyeri sahibi, taşeron firma sahibi ile maden yöneticisi tutuklandı ve şirketin madencilik ruhsatı iptal edildi. İzinsiz olarak maden çalıştıran altı maden sahibi daha tutuklandı. 2016'da Pakistan'daki madenlerde 30 maden işçisi yaşamını yitirdi. IndustriALL sendikası madencilik sektörü yöneticisi Glen Mpufane'in ifadesiyle “Bu kadar kısa sürede bu kadar kazanın olması, hem hükümetin hem de işverenlerin madenlerindeki iş güvenliği konusundaki kayıtsızlığını gösteriyor.”


FİLİSTİNLİLER TOPRAK GÜNÜ'NDE EYLEMDEYDİ
Filistinliler 31 Mart Toprak Günü anmasında yine baskılarla karşı karşıya geldiler. Toprak Günü'nün çıkışını aldığı Filistin topraklarına el koyulması olgusu önemini yitirmiş değil, zira İsrail hükümeti Filistinlilerin topraklarına, çiftlik ve evlerine her vesileyle yasadışı olarak el koyuyor. Mülksüzleştirme, geçici bir baskı değil İsrail'in sömürgeci ve ırkçı stratejisini sürdürmesinin özünü oluşturuyor. 


YILIN HER GÜNÜ MÜCADELE VARDI
2015'te ekonomik kriz dünyayı kasıp kavurdu. Dünyanın her yerinde işçiler ve işsizler şirketlerle hükümetlerin saldırısına maruz kaldılar. Dünya işçilerine daha fazla çalışıp daha az kazanmak, daha az iş güvencesi ve daha az iş güvenliği, daha olumsuz sözleşmeler, daha fazla kuralsızlık dayatıldı. İşçileri birleşmekten uzak tutmak için ırkçı ve bölücü kampanyalar yürütüldü, bunların bir kısmı da iç savaşla sonuçlandı. İşçiler savaştan ve açlıktan kaçarken devletler ve medya da azınlıkları ve mültecileri günah keçisi ilan etti. Fakat her şeye rağmen her yerde sınıf mücadelesi var. Her yerde direniş var. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör