Tersanede iş cinayetine 3 yıl 4 ay ceza

Tuzla Tersaneler Bölgesinde bulunan Dearsan Tersanesi'nde 22 Ağustos'ta kaynak yapılırken meydana gelen patlamada ağır yaralanan 51 yaşındaki İbrahim Levent adlı işçi 26 Ağustos 2006 tarihinde GATA'da yaşamını yitirdi. İbrahim Levent'in yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davada karar açıklandı.

Dearsan Tersanesi'nin taşeron şirketi Sonay Denizcilik'in ortağı ve Dearsan Tersanesinin İSG sorumlusu olarak görev yapan Zeki Kaya'nın patlama olan bölümde boya yapıldığını bilmesi, bu bölmede yapılan gaz ölçümlerinin yüksek olduğunu bilmesine rağmen etkin havalandırma düzeneğinin kurulamadığı, patlama riskine karşı işçilerin o mekana girmesine engel olacak güvenlik şeridi benzeri önlemin alınmaması, uyarı levhalarının konulmaması nedeniyle olayın meydana gelmesinde tali kusurlu bulan mahkeme heyeti, idare amiri olarak görev yapan Murat Aydoğan'ın İSG ile ilgili gerekli tüm önlemleri almaması nedeniyle olayda tali kusurlu buldu.

Mahkeme heyeti, taşeron şirket Doğan Raspa Boya firmasında montaj ustası olarak çalışan İsmail Özpınar ve Suat Çokyiğit'in olayın meydana gelmesinde kusurları bulunmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

Mahkeme, İSG sorumlusu olarak çalışan Bilal Çelebi'nin patlama olan bölümde boya yapıldığını bilmesi, bu bölmede yapılan gaz ölçümlerinin yüksek olduğunu bu nedenle o bölmede çalışma yapılamayacağını bilmesi rağmen gerekli önlemleri almaması nedeniyle tali kusurlu buldu.

Dearsan Tersanesinde gemi inşaa mühendisi olan Murat Durgun'un olayda tali suçlu olduğunu belirten mahkeme, idare amiri olarak görev yapan Murat Aydoğar'ın da İSG ile ilgili gerekli önlemleri almaması nedeniyle tali kusurlu buldu.

Taşeron Doğan Raspa Boya firmasında montaj ustası olarak çalışan İsmail Özpınar ve ustabaşı olan Suat Çokyiğit'in iş cinayetinde kusurları bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme heyeti beraatlerine karar verdi.

Mahkeme verdiği kararın gerekçesinde; taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak suçundan sanıklar Murat Aydoğan, Bilal Çelebi'nin suçun işleniş biçimi, kusur durumu nazara alınarak takdiren 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Mahkeme, sanıkların yargılama sürecinde dosyaya yansıyan olumsuz bir durumlarının tespit edilmemiş olması nedeniyle verilen cezada 1/6 oranında indirim yapılarak 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Mahkeme, Suat Çokyiğit, İsmail Özpınar, Zeki Kaya, Murat Durgun'un ise beraatlerine, sanık Metin Eşrefoğlu'nun vefat etmesi nedeniyle hakkındaki davanın düşmesine karar verdi.