Çöllolar Açık Ocak İşletmesi Davasında Bilirkişi Skandalı

Maraş’ın Afşin ilçesinde Park Teknik A.Ş.’nin işlettiği Çöllolar Açık Ocak İşletmesi Kömür Sahasında, 5 yıl önce peş peşe yaşanan göçüklerde 11 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili dava yine ertelendi. Dava dosyasına eklenen son bilirkişi raporu ise sanıkları aklar nitelikte.

Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 18’inci duruşmada, 23 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmadan yine karar çıkmadı, dava 16 Haziran’a ertelendi.

Öte yandan mahkemenin talebi üzerine hazırlanarak dosyaya konulan üçüncü bilirkişi raporunun, sanıkları aklaması dikkat çekti. 67 sayfalık raporun son sayfasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen iki göçük arasında nedensellik açısından bir illiyet bağı olmadığı öne sürüldü. Raporda, “10 kişinin ölümüyle sonuçlanan ikinci heyelanın üretime ara verildiği sırada gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle ilk heyelanın meydana gelmesine sebep olan etkenlerle ikinci heyelan arasında nedensellik bağının kesildiği sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

‘Öngöremezlerdi’

Raporda, ikinci heyelanın öngörülemez olduğu, bu nedenle sanıkların kusurlu sayılamayacağı iddia edildi: “İkinci heyelanın kısa sürede ve aniden gerçekleşmiş olması nedeniyle, ölen kişiler de dahil olmak üzere sahada bulunan hiçbir personel tarafından öngörülemediği düşünülmektedir. 10.02.2011 tarihinde meydana gelen ikinci heyelana bağlı ölümler bakımından taksirin varlığı için aranan zararlı sonucun öngörülebilir olması şeklindeki unsurun bulunmadığı ve dolayısıyla bu olaydan sorumlu olduğu iddia edilen sanıkların taksirli şekilde kusurlu sayılmalarını gerektiren bir durumun bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Rapor çelişkili

BirGün’e konuşan mağdur avukatlarından Arif Emre İlhan, bilirkişi raporuna tepki gösterdi. Raporun ilk 66 sayfasında sorun olmadığını, ancak 67’nci sayfaya gelindiğinde son derece çelişkili ifadelerle karşılaşıldığını belirten İlhan, “Son sayfada yer alan netice bölümünün raporda yer alan tespitlerle, olayla alakası yok. Rapor, bu haliyle sanıkları aklıyor, beraat ettirilmelerinin yolunu açıyor” dedi. İş cinayetinde eşi Muhsin Koşan’ı yitiren Gülgün Koşan ise “Ben sadece adaletin yerini bulmasını istiyorum, suçluların hak ettikleri cezayı almalarını istiyorum. Ama öyle görünüyor ki bu davadan adalet çıkmayacak. Biz sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Çöllolar Kömür Sahasında 6 Şubat 2011'de meydana gelen göçükte 1 işçi hayatını kaybetmiş, 10 Şubat 2011'deki ikinci göçükte ise 10 kişi toprak altında kalmıştı. Toprak altında kalanlardan Ruşen Demir'in cenazesi çıkarılmış; Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı'nın ise cenazelerine ulaşılamamıştı.

BirGün