50. Vicdan ve Adalet Nöbeti

Adalet Arayan işçi Aileleri’nin iş cinayetlerinin son bulması için her ayın ilk Pazar’ı gerçekleştirdiği Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 50.’si gerçekleştirildi.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen nöbette Nevşehir Ürgüp’te 5 ay önce iş cinayetine kurban giden Ahmet Kılıç’ın çalışma koşulları ve dava süreci değerlendirildi.

Nöbet eylemi Esenyurt’taki çadır yangınında hayatını katbeden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu’nun okuduğu basın açıklamasıyla başladı. Eroğlu, 2015’te 1073, Nisan ayının ilk günlerinde ise 14 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini belirterek açıklamaya başladı. Ardından Ahmet Kılıç’ın montaj için gittiği bir binanın 2. katından düşerek yaşamını yitirdiğini anlattı. Kılıç’ın montaj sırasında kullandığı merdivenin iş yerine ait olmadığını ve gerekli ekipmanların kendisine sağlanmadığını anlatan Eroğlu, ancak patronun kağıt üzerinde gerekli ekipmanların dağıtıldığını ve eğitimlerin verildiğini gösterdiğini söyledi.

Eroğlu, iş cinayetine kurban giden Kılıç’ın ekipmanlar olmadığı için “çalışmama hakkını kullanmadığı” gerekçesiyle dava sürecinde “tali kusurlu” ilan edilerek patronun korunduğunu belirtti.

Ardından sözü bu ayki nöbetin gazetecisi olan Zeliş Irmak’a bıraktı. 2015 yılında yaşanan iş cinayeti sayısına dikkat çeken Irmak, patron ve müdürlerin yaralı olarak iş kazalarını atlatan işçilere “şükredin ki yaşıyorsunuz” diyerek yaklaştıklarını ifade etti.

Güvenlik önlemleri yok, iş yetiştirme baskısı var
Ardından mikrofonu Ahmet Kılıç’ın oğlu Mert Kılıç’a uzattı. Babasının çalıştığı işte hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını belirten Kılıç, yoğun bir çalışmanın dayatıldığını ve işçilerin işi yetiştirmek zorunda bırakıldığını anlattı. Babasının ölümünden sonra da aynı iş yerinde gerekli önlemlerin alınmadığını ifade etti.

Ahmet Kılıç’ın yeğeni Can Kılıç da bir hafta önce amcaıyla konuştuğunu ve amcasının çok yorulduğunu ve işten ayrılmayı düşündüğünü anlattı.

Diğer yeğeni Barış Kılıç ise amcasının sağlık sorunları yaşadığını, işten ayrılmak istediğini belirterek yaşananın kaza değil cinayet olduğunu ifade etti.

Ölen işçiler “tali kusurlu” gösteriliyor
Av. Berrin Demir de söz alarak Ahmet Kılıç davasında olduğu gibi birçok iş cinayeti davasında “çalışmama hakkını kullanmadıkları” gerekçesiyle ölen işçilerin “tali kusurlu” ilan edilerek yargı eliyle patronların korunduğunu belirtti.

Arka Sıradakiler dizi setinde yaşamını yitiren selin Erdem’in annesi Hacer Erdem, iş cinayetlerinin son bulması için eylemlerini sürdürdüklerini ancak bunun artarak devam ettiğini ifade etti. “Saraylarda bulamadık, adaleti sokaklarda arıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son olarak 28 Nisan’ın “İş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenleri anma ve yas günü” ilan edilmesi talebiyle nöbet eylemi sonlandırıldı.