Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 29 Mart Haberleri

HİNDİSTAN KONFEKSİYON SEKTÖRÜNDE AĞIR SÖMÜRÜ
Haryana eyaletine bağlı Udyog Vihar'daki fabrikalara ilişkin son bir rapor yayınlandı. Buna göre şirketler, işçilerin sanayide yeni olmasından ve köyle bağlarının -ailelerinin köyde olması ve topraklarının bulunması- devam etmesinden alabildiğine yararlanıyor. İşçiler böylelikle uzun çalışma saatlerine ve parça başı çalışmaya zorlanabiliyor. Aynı zamanda, işçilerin çoğu barınma ve yiyecek için başvurmak zorunda oldukları büyük toprak sahipleri tarafından da sömürülüyor. Hindistan'daki konfeksiyon sektörü Kamboçya ve Bangladeş'teki kadar büyük olmamakla birlikte işçiler orada da “Dibe Doğru Yarış” kuralına tabi tutuluyor. Bütün büyük firmalar ücret ve vahşi çalışma koşullarını bu şekilde dayatıyor.


HONG KONG'DA EV İŞÇİLERİ ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR
Hong Kong'da 300.000 civarında* ev işçisi bulunuyor. Bunların çoğu Hindistan ve Filipinler'den gelen kadın işçiler. Son yayınlanan bir rapora göre çalışma koşulları genelde son derece ağır olan işçilerden 50.000 kadarı zorla çalıştırılıyor. Zorla çalıştırma yıllardır süren bir uygulama ve işçilerin koşulları ancak oturum hakkına kavuştuklarında ve sendikalara üye olduklarında, o da nispeten iyileşiyor.
 
* Hong Kong'un nüfusu 7.18 milyon. (Çev.)


3 NİSAN'DA IRKÇILIK VE FAŞİZME KARŞI
Melbourne Victoria'da 3 Nisan günü ırkçılık karşıtı bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüş, aşırı sağcılarla faşistlerin Avustralya'da gitgide daha örgütlü ve tehlikeli bir siyasal güç haline gelmesine karşı yapılıyor. Tarih bize ekonomik kriz dönemlerinde aşırı sağ ve faşist grupların egemen sınıf tarafından desteklenip örgütlü kesimlere ve azınlıklara saldırıya yönlendirildiğini gösterdi. Faşizmin tarih boyunca ana hedeflerinden biri de işçiler ve sendikalar. İşçi örgütleri faşizmi yenebilecek ve kemer sıkma politikalarını boşa çıkarıp sömürüye son verebilecek asıl gücü oluşturuyor.


M19 MÜLTECİLER İÇİN EYLEM GÜNÜ
Geçtiğimiz hafta dünyanın pek çok yerinde ırkçılık ve faşizme karşı gösteriler düzenlendi. M19'un çağrısını yaptığı bu uluslararası eylem 19-21 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi.


Çeviren: Nilgün Güngör