Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 22 Mart Haberleri

AVUSTRALYA'DA GEÇİCİ İŞÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE
Avustralya'da sendikalar aynı patron için altı ay çalışan geçici işçilere otomatikman kadrolu olma hakkını kazandıran bir yasal düzenleme için mücadele ediyor. Güvencesiz çalışma, dünyanın her yerinde işçileri ağır koşullarda çalıştırmak ve sendikalarda örgütlenmelerini önlemek için kullanılan yöntemlerden biri. Bir parlamento komisyonu da mevsimlik işçilik yoluyla Avustralya'da "borca çalıştırılan" bir sınıfın ortaya çıkmaya başladığını gündemleştirdi. Sendikalar işçileri patronların sömürüsü karşısında tümüyle savunmasız kılan bu uygulamayı reddediyor. 
 
 
SAMSUNG İŞÇİSİ KOMADA
Samsung fabrikasında geçtiğimiz ay bir işçi daha akut metanol zehirlenmesine maruz kaldı. Hastaneye kaldırılan genç işçi komaya girdi. Bu olay, Samsung elektronik fabrikasında hiçbir işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemi alınmaksızın çalışılmasının yarattığı ağır vakalardan sadece sonuncusu. Samsung elektronik, sendika kırıcı faaliyetleri ile tanınıyor. İşçilerin çoğu da taşeron, geçici ve güvencesiz koşullarda çalışıyor. 
 
 
 FİLİSTİNLİ TUTSAK SAYISI REKORA GİDİYOR
İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsakların sayısı 2016 Ocak ayında 6.000'i aştı. Tutsakların en az yüzde 10'u idari gözetim altında. Tutsaklar yaşam koşullarını iyileştirmek ve özgürlüklerine kavuşmak için sık sık açlık grevlerine başvuruyorlar. Son dönemde artan tutuklamalar da İsrail'in Filistin topraklarına daha fazla el koymasından kaynaklanıyor. İsrail ordusunun sivilleri hedef almaya devam etmesi sonucu ölüm ve yaralanmalar da artıyor.
 
 
 TAYLAND'DA CUNTA ANAYASASINA KARŞI
Tayland'da muhalif aktivistler ordunun siyasetteki rolünü güçlendiren yeni anayasa hazırlığına karşı mücadele ediyor. Anurak Jeantawanich gibi muhalif siyasetçiler sürekli olarak devletin gözetim ve baskıları ile karşı karşıya. Öte yandan taşeronluk sisteminin yaygın olduğu ve sendikal örgütlenmelerin baskı altında tutulduğu ülkede sekiz işçi bir bankanın kasa dairesinde maruz kaldıkları kimyasal maddeden ötürü yaşamını yitirdi. 
 

 
 TATA OTOMOTİVDE GREV
Gujarat'taki yeni Tata otomotiv fabrikasında binlerce işçi güvencesiz ve ağır koşullarda çok düşük ücretlerle çalıştırılıyorlar. Hindistan'da üretilen Tata marka otomobiller ülke sanayiinin gururu olarak gösteriliyor. Otomobilin üretiminde çalışan işçiler için ise kutlanacak bir şey yok. Örgütlenme girişimleri geçmişte sertçe bastırılan işçiler son birkaç haftadır grevde. Tata'da çalışan 2.000'i aşkın işçi Honda, Pricol ve Maruti'deki sınıf kardeşleri ile aynı koşulları paylaşıyor.  
 PAKİSTAN'DA MADENCİ KATLİAMI
Pakistan'da 10 maden işçisi metan gazı patlamasında yaşamını yitirdi. Katliam, Kyber Pakhtoonkhaw eyaletindeki Al-Hussaini'de meydana geldi. Patlamanın ardından hava koşullarının kötüleşmesi ve kurtarma malzemelerinin yetersizliği arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiledi. Pakistan'da  maden işçileri işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden yoksun olarak çalışıyor. 
 
 
 
 ULUSLARARASI IRKÇILIĞA KARŞI MÜCADELE GÜNÜ
Irkçılık karşıtları, 19-21 Mart tarihleri arasında dünyanın pek çok yerinde sokaklara çıktı. Mültecilerin haklarının da savunulduğu eylemlere Melbourne, Sydney ve diğer kentlerde binlerce gösterici katıldı. Irkçılık biz işçileri bölüyor ve yalnızca patronların çıkarlarına hizmet ediyor. Bu bölünmelere karşı durmalı ve işçilerin uluslararası birliğini savunmalıyız
 
 
 
 
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör