Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 14 Mart Haberleri

JAPON İŞÇİLER ASGARİ ÜCRET MÜCADELESİNDE
 
Japonya'da sendikalar Şubat ayı sonunda asgari ücretin %50 artırılarak 1.500 Yen'e yükseltilmesi için yeni bir kampanya başlattı. Japonya'da işçilerin % 40'ının sözleşmesi güvencesiz, taşeron ya da geçici süreli olarak düzenleniyor. Dolayısıyla insanca yaşanabilecek ücrete daha fazla ihtiyacı olan da bu koşullarda, mevcut asgari ücretle çalışan işçiler. 
 
 
 ÇİN'DE İŞÇİLER ARTAN EŞİTSİZLİĞE ÖFKELİ

Çin'in güneybatısında dev bir metropol olan Chongqing'da işçiler ücretlerin ödenmemesine, düşük ücretlere ve ağır çalışma koşullarına karşı mücadelelerini yükseltiyor. İşçiler aynı zamanda ücretleri ile yöneticilerin maaşları arasındaki açının büyümesinden de şikayet ediyorlar. Öte yandan işyeri sendikalarının işçi haklarını savunamadığını ve sosyal klüpten farkının olmadığını düşünüyorlar. Çin'de son yıllarda grev sayısında artış görülüyor. 
 
 
 KAMBOÇYA'DA SENDİKA YASASI SERTLEŞİYOR

Kamboçya hükümeti işçilerin örgütlenme özgürlüğünü alabildiğine daraltacak yeni bir sendikalar yasası hazırlığında. Yasa bazı işçilerin sendikaya üye olmasını engelliyor, grev hakkını sınırlıyor, sendikaların yasal çalışma olanaklarını kısıtlıyor ve işçi haklarının ihlali durumunda patronlara uygulanan yaptırımları alabildiğine azaltıyor. Yasa Kamboçyalı işçilerin yaygın tepkisine yol açtı. Hükümet ise yasayı çıkarmakta kararlı. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu hükümet üzerinde baskı uygulama amaçlı bir mektup kampanyası yürütüyor. 

 
 ENDONEZYA'DA KADIN İŞÇİLER MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR

2000 kadın konfeksiyon işçisinin ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle 2012 Temmuz'unda başladıkları mücadele halen devam ediyor. İşçilerden yüzlercesi adalet arayışında. Grevin ardından işten çıkarılan 1300 işçiden 350'si işe geri dönmek ve tazminat hakkı için direniyor. İşçiler 2012 yılında kurulan SBGTS-GSBI sendikasında örgütlü. İşçilerin tazminatlarının ödenmesine yönelik uluslararası bir kampanya yürütülüyor. 

 
 İRAN'DA ÖĞRETMENLERE CEZA YAĞDI
 
İran Öğretmen Sendikaları üyesi Mahmoud Langroodi, Mohammad Reza Niknejad ve Mehdi Bohlooli, bu hafta Tahran İslam Devrim Mahkemesi tarafından beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sendikacılardan Mahmoud Langroodi sendikal faaliyetleri nedeniyle aldığı dokuz yıllık hapis cezası nedeniyle halen hapishanede. Geçen yıl İran'da dev bir öğretmen gösterisi oldu ve cezaların amacı da yeni yükselen hareketin önünü almak. Daha geçtiğimiz hafta otobüs şoförü sendikacı Reza Shahabi de yeniden hapis cezasına çarptırılmıştı. 

 
HONDA İŞÇİLERİ SENDİKALARINI SAVUNUYOR

Tapukera, Rajasthan'daki Honda otomobil fabrikasında 4.000'den fazla işçi çalışıyor. İşçilerin çoğu sözleşmeli. Düşük ücretlerle ağır koşullarda çalıştırılıyorlar. Pek çok kez kendi sendikalarını kurma girişiminden bulunan işçilerin son çabası Şubat ayında polis tarafından bastırıldı. 100'den fazla işçi yaralandı ve pek çoğu gözaltına alındı. Şirket aynı zamanda işçilerin tümünü işten çıkarıp yeni işçi aldı. Hindistan'da otomotiv sektöründe bu tür baskılar neredeyse günlük vaka.   

 
 SURİYE'DE HALKIN MÜCADELESİ HALA GÜÇLÜ

Suriye'de ateşkes ancak kısmen gerçekleşti. Sivil alanların hala bombalanmasına karşı gösteri ve protestolar düzenleniyor. Son günlerde kayıtlara geçen bu türde yüzlerce eylem var. Protestoların hemen tamamında sivil halk bir kez daha 5 yıl önce olduğu gibi rejimin düşüşünü istiyor, özgürlük talebini yükseltiyor. Bu protestolar, bütün gerici ve emperyalist müdahalelere rağmen direnişin beş yıldır ezilemediğini gösteriyor. 

 HİNDİSTAN'DA UNİLEVER'E KARŞI 15 YIL SONRA KAZANIM

Kodaikanal, Tamil Nadu'daki Hindustan Unilever termometre fabrikasında daha önce çalışmış olan 600'e yakın işçi tazminat haklarını kazandı. Termometrenin başta gelen unsurlarından olan cıva insanlar için oldukça zehirli bir maddedir. Unilever ise kullanılmamış cıvayı onyıllardır işçilerin ve ailelerinin yaşadığı yerlere yığıyordu. Şirketin sorumluluğunu kabul etmesi için 2001'den bu yana mücadele verilmekte. Yapılan anlaşmaya göre Unilever'in bölgeyi zararlı maddelerden arındıracak. 

 
Çeviren: Nilgün Güngör