Asya-Avustralya (AAWL) İşçi Sağlığı 6 Mart Haberleri

YENİ ZELANDA'DA OTOBÜS ŞOFÖRLERİNDEN ÜCRETSİZ ULAŞIM

Yeni Zelanda'da Howick ve Eastern otobüs firmalarında çalışan otobüs şoförleri geçen yıldan beri fazla mesai ve ceza faizlerine karşı mevcut çalışma koşullarını savunmak için mücadele ediyorlar. Şoförlerin başvurduğu eylem biçimlerinden biri de yolculara ücretsiz yolculuk yapmayı önermek. Otobüs şirketinin sahibi milyarder Brian Souter. Souter'ın dünyanın dört bir yanında ulaştırma şirketleri var. 

 
 SEUL'DE SAMSUNG'A KARŞI NÖBET EYLEMİ

Güney Kore'de sendikasızlaştırma ve ölümlerle tanınan Samsung Electronics, şirketin işçi sağlığı ve iş güvenliği sicilini ortaya koyan öncü işçileri itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Buna karşı Seul'de işçiler 150 gündür nöbette. 

 
 SENDİKA ÖRGÜTÇÜSÜNE YİNE HAPİS CEZASI


İran'da işçilere yönelik baskılar devam ediyor. Şimdiye dek pek çok işçi ücretleri ve çalışma koşullarını iyileştirmek için mücadele ettiklerinden dolayı tutuklandı ve yıllarca hapis cezasına çarptırıldı. Tahran'da otobüs şoförlerinin örgütlü olduğu Vahed sendikasının önde gelen örgütçülerinden Reza Shabadi geçtiğimiz hafta bir yıl hapis cezası daha aldı. 

 
 
 
 
 
KAMBOÇYA'DA OTOBÜS ŞOFÖRLERİNE ÇETELER SALDIRDI

Yüzlerce otobüs şoförü Şubat ayı başında Phonm Phem'de Capitol Tours otobüs firmasının sendikasızlaştırma saldırılarına karşı gösteri yapmıştı. Şirket sahibinin finanse ettiği çeteler eylemcilere saldırdı. Polis ise otobüs şoförlerini gözaltına alıp çeteleri serbest bıraktı. Öncü işçilerden  Nan Vanna ile Ruos Siphay halen tutuklu ve haklarında kamu düzenini bozma suçundan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Hükümetin sendikalara yönelik baskılara son vermesi ve iki sendikacının serbest bırakılması için uluslararası ölçekte kampanya yürütülüyor. 

 
 RENAULT TÜRKİYE'DE İŞÇİ HAKLARINI ÇİĞNİYOR

Bursa'da geçen yıl binlerce otomotiv işçisinin gösteri ve grevlerine tanık olundu. Geçtiğimiz ayın sonlarında Renault işçilerinin yeni sendika temsilcilerini seçmeleri gerekiyordu. Renault yönetimi seçimleri son anda engellemekle kalmadı, örgütlülüğü dağıtmak için öncü işçileri işten çıkardı. Daha sonra direnişçi işçilerden bazıları polis tarafından gözaltına alındı. Mücadele sürüyor. 

 
 HİNDİSTAN'DA OTOMOTİV İŞÇİLERİ DURULMUYOR

Otomotiv sanayiinde son on yıldır yüzbinlerce yeni işçi istihdam edilmeye başlandı. Bu sanayileşme hamlesinin gerçekleştiği ülkelerde çalışma koşullarını karakterize eden ise düşük ücretler, uzun çalışma saatleri ve işçi sağlığı ve iş güvenliğinden eser olmaması. Hintli işçiler bu sömürüye karşı zorlu bir mücadele veriyorlar. Burjuvazinin çıkarlarını savunan “Economic Times” gazetesi bile sektörde işçi mücadelelerinin gücünü teslim etmek zorunda kaldı. Son iki haftadır meydana gelen eylemler ise, Gurgaon'daki Honda işçileri ile Karnataka'daki Tata Motors işçileri tarafından gerçekleştirildi. 
 
 
FİLİSTİNLİ ÖĞRETMENLERİN TARİHİ GREVİ

Onbinlerce Filistinli öğretmen geçtiğimiz hafta daha iyi ücret ve çalışma koşulları talebiyle greve gitmişti. Batı Şeria'da pek çok okul iki haftadan uzun zamandır kapalı durumda. Öğretmenlerin taleplerinden biri de temsilcilerin Filistin makamları tarafından atanmasına son verilmesi ve kendi temsilcilerini seçebilmek. Filistin devleti öğretmenleri işbaşı yapmaya zorluyor.  
Çeviren: Nilgün Güngör