Asya-Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 28 Şubat Haberleri

AVUSTRALYA TOPLAMA KAMPLARINDA GÖÇMENLERE ZULÜM
 
Bilindiği gibi, Avustralya hükümeti yüzlerce hasta mülteciyi Nauru'daki toplama kamplarına göndermeye kalkınca yaygın protestolar yaşanmıştı. Avustralya hükümeti protestolar karşısında geçici olarak geri adım atsa da baskı politikasını sürdürüyor. Papua Yeni Gine'ye bağlı Manus Adasında tutulan İranlı bir gazeteci, geçtiğimiz hafta, kamplarda mültecilere uygulanan baskı ve zulmü ayrıntılarıyla ortaya koyan bir haber yaptı. Hükümet politikalarına karşı protestolar devam ediyor. 
 
 
 
 
8 MART'IN KÖKENİ İŞÇİ KADINLAR
 
Uluslararası Kadınlar Günü'nün kökleri 1908'de ABD'de kadın tekstil işçilerinin ağır ve tehlikeli çalışma koşularına karşı yürüttükleri mücadeleye dayanır. Sömürü küresel kapitalizm işçilere daha düşük ücret ve daha ağır çalışma koşulları dayatmasıyla devam ediyor. Kadınlara karşı şiddet de hala çok yaygın. Kadınlar dünyanın yoksullarının çoğunluğunu oluşturuyor ve kadın mülteciler de özellikle tehlike altında. 8 Mart'ta dünyanın pek çok ülkesinde eylem ve etkinlikler düzenlenecek. 
 
 
 
 
 HİNDİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDE FAŞİST SALDIRI
 
Hindistan'da BJP (Hindistan Halk Partisi) hükümeti işçi haklarına karşı yeni bir saldırı başlattı. Buna karşı Hindistan'ın pek çok yerinde işçiler kitlesel protestolar gerçekleştirdiler. Hükümet aynı zamanda başka uluslara ve azınlıklara karşı da milliyetçi ve yabancı düşmanı bir politika izliyor. Saldırıların başını da partinin gençlik kolu ABVP ve faşist RSS grubu çekiyor. Son iki haftadır bu aşırı sağcı kesimlerin de çabalarıyla bazı öğrenci ve akademisyenler “Hindu karşıtı duygulara” sahip olmak gerekçesiyle tutuklandı. Hindu öğrenci ve akademisyenler için küresel ölçekte dayanışma sergilendi. 
 
 
 GÜNEY KORE'DE İŞÇİ EYLEMLERİ 
 
Güney Kore'de geçen yıl sınıf mücadelesi yükselmiş, hükümetin baskılarına karşı kitlesel işçi protestoları olmuştu. Hükümet Şubat ayı ortalarında Kore Öğretmenler Birliği'nin sicil kaydını sildi. Hükümetin gösteri yürüyüşü hakkını gaspetmesine karşı da alışılageldik olmayan bir “hayalet” protesto düzenlendi. Ayrıca hükümet politikalarına karşı 20.000 kişilik bir gösteri yapıldı. Seul merkezinde iki Kia motor işçisinin güvenceli çalışma talebiyle başlattığı eylem de devam ediyor. 
 
 
 
 SENDİKACI ÖĞRETMENLERE HAPİS CEZASI
 
Geçtiğimiz yıl İranlı öğretmenlerin iş güvencesi, daha iyi çalışma koşulları ve ücret talebiyle kitlesel eylemlerine tanık olunmuştu. Eylemler İran'ın dört bir yanına yayıldı. İran hükümetinin tavrı ise her zamanki gibi hızla baskıları artırmak oldu. Sendikalı öğretmenler tutuklandı. Geçtiğimiz hafta ise İran Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri İsmail Abdi grevlerdeki rolünden dolayı altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. İsmail Abdi'ye özgürlük! Örgütlenmek suç değildir! 
 
 
 
 
 FİLİSTİNLİ ÖĞRETMENLER HAKLARINI SAVUNUYOR
 
İsrail işgali altındaki yaşam Filistinli işçiler ve aileleri için özellikle zor. İşgale son verilmesini sağlamak azami önem taşırken, işçiler aynı zamanda ücretlerini yükseltmek ve çalışma koşullarını iyileştirmek için de mücadele etmek zorunda. Geçtiğimiz hafta Ramallah'taki Filistinli öğretmenler Filistin yönetimine karşı ücretlerinin ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle büyük bir gösteri yaptılar. Onbinlerce öğretmenin katıldığı yürüyüşü engellemek için Ramallah'taki Filistinli güvenlik güçleri tüm toplu taşıma araçlarında kimlik kontrolü yaptı. 
 
 
 PAKİSTAN'DA ÜÇ MADEN İŞÇİSİ ÖLDÜ 
 
Pakistan'a bağlı Belucistan eyaletinin Duki bölgesindeki kömür madenlerinde Şubat ayı başında üç madenci boğularak can verdi. Bunlar bölgedeki kömür madenlerinde gerçekleşen ve işçileri her an tehdit eden ölümlerin sadece son halkasıydı. Pakistan'daki işçiler için işyerinde yaşamını yitirmek trajik derecede yaygın. İşçiler ücret ve çalışma koşullarını iyileştirmeye çalışırken sürekli olarak baskılarla da karşılaşıyorlar. 

 
 
Çeviren: Nilgün Güngör