(17) Sağlıkta şiddet kamu özel dinlemiyor

Sağlıkta şiddet haberi bu kez bir özel hastaneden geldi. Özel Acıbadem Maslak Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan Dr. Alex Değirmencioğlu hasta yakınlarının saldırısı sonucu yaralandı. 

Daha önce hasta kalp yetmezliği nedeniyle Dr. DEĞİRMENCİOĞLU tarafından tedavi edilmiş ve rutin kontrolleri de yine Dr. DEĞİRMENCİOĞLU tarafından yapılmıştır. Hastanın kontrol için yapılan INR testi sonucu değerleri normal çıkmış ve hastanın ayrıca halsizlik şikayeti üzerine kan tahlili istenmiştir. Yapılan tetkik sonucunda hastanın anemisi olduğu ortaya çıkmış, hastaya vücutta sızıntı olabileceği bu nedenle dahili muayene yaptırması önerilmiştir. Dahiliye muayenesini başka bir sağlık kuruluşunda yaptıran hasta teşhisin onanmasıyla yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle tekrar Acıbadem Maslak Hastanesi’ne getirilerek Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırılmıştır.
 
Yoğun Bakım Ünitesi’nde hastayı kontrol eden yoğun bakım hekimi, Dr. DEĞİRMENCİOĞLU’nu arayarak hasta hakkında bilgi vermiş ve hastanın kontrol altında olduğu belirtilmiştir. Acil Serviste görevli olan Dr. DEĞRİMENCİOĞLU, Yoğun Bakım Ünitesi önünde hasta yakınlarının hekimle görüştüklerini görünce, yardımcı olmak amacıyla yanlarına gitmiş ve üç kişilik hasta yakını hiçbir şey söylemeden Dr. DEĞİRMENCİOĞLU’na saldırmışlardır. Gerçekleşen saldırı sonucu meslektaşımız Dr. Alex  DEĞİRMENCİOĞLU’nda saçlı deride kesi ve 3 kostada kırık oluşmuştur. 
  
Bu üzücü olayın bir kez daha gösterdiği gibi; sağlık çalışanlarının alanda yaşanan sorunların sorumlusu olarak gösterilip, hedef tahtası haline getirilmesi ve idarecilerin meslek onurunu, itirabırını zedeleyici tutum ve söylemleri sebebiyle hekime yönelik şiddet olayları kontrol edilemez bir hal almıştır. Yetkililer işgal ettikleri koltukların sorumluluğunu yerine getirmek ve sağlık alanının ciddiyetine yakışır önlemleri hızla almak durumundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere tüm yöneticiler her bir meslektaşımızın can ve çalışma güvenliğinden sorumlu olduklarının farkına varmalıdır artık.
 
 Şiddete maruz kalan sevgili meslektaşımız Dr. Alex Değirmencioğlu’na acil şifalar dilerken, yaşanan şiddet olaylarına dair önlemlerin ivedilikle alınmasını istiyoruz.