İşçiye taşeron tuzağı

“Taşeron işçisi” Medeni Denizhan, SODES projesi kapsamında çalıştığı süreçte kendisine birçok işi yapmakla mükellef olduğu şeklinde kağıt imzalatıldığını, söz konusu kağıtta, “Sabah 6 akşam 18 arası çalışacağım” şeklinde ibarelere yer verildiğini iddia etti.

İstihdam ve Eğitim Projesi (İEP) çerçevesinde Toplum Yararına Çalışma Programları’na (TYÇP) başvuran Medeni Denizhan, Sur Kaymakamlığı tarafından “beden işçisi” olarak işe alındı. 7 ay önce Diyarbakır Süryani Protestan Kilisesi’nde yapılan restorasyonun ardından Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında işçi olarak işe alınan Denizhan, çalıştığı süreçte kendisine birçok işi yapmakla mükellef olduğu şeklinde kağıt imzalatıldığı yine söz konusu kağıtta “Sabah 6 akşam 18 arası çalışacağım” şeklinde ibarelere yer verildiğini iddia etti. İlk 3 ay içerisinde hiçbir sıkıntı yaşamadığını söyleyen Denizhan, “İlk işe başladığımda güvenlikçi olarak çalışacaksın dediler. 3 ay sonra güvenlikçi, temizlikçi ve nöbetçi olmaya başladım. Sürekli iş değişikliği yapıyorlardı” dedi.

Kağıt imzalatıldı

SODES’in kadın öğretmenler tarafından kendisine bir kağıt imzalatıldığını iddia eden Denizhan, “Bana bir kağıt verdiler içinde ‘temizlik işlerinden ben sorumluyum’, ‘gece nöbetinden sonra diğer gün izin yapılmayacak’, ‘gece nöbetinde kiliseye bir şey olursa ben sorumluyum’, ‘hafta sonları tatil olmayacak’, ‘sabah 6 akşam 18 çalışacağım’ şeklinde maddelerin olduğu bir kağıdı imzalatmaya çalıştılar. Ben kabul etmediğimde istifanı verirsin tehdidinde bulundular. Bir ay sonra ben de çocuklarım aç kalacak korkusuyla kabul etmek zorunda kaldım” dedi. Denizhan, 6 ay sonra kendisine imzalatılan kağıdın yırtılarak kendisine verildiğini savunarak, “SODES projesinden sorumluların yanına gittim. Bana yırtılıp atılan kağıdı götürdüm, bu nasıl bir şeydir neden bu şekilde bana veriliyor. Onurumu kırıyor dedim. Sorumlular bu kağıt önemli bir şey değil kurcalama” dediler.

Bir formaliteymiş

 İddialara ilişkin memur oldukları için bilgi vermeyeceklerini belirten SODES projesi sorumluları, “beden işçisi” olarak 40 işçinin işe alındığını ama Medeni Denizhan’dan memnun olmadıklarını ifade etti. Denizhan’ın işini iyi yapmamasından kaynaklı kendisini işten çıkarmak istemediklerini bu yüzden de Denizhan’ı işe bağlamak için “formalite icabı” kağıt imzalattıklarını savundu.