•-Maden Mühendisleri Odası‘nın görevi ve yasal hakkı olan mesleki denetimin engellenerek üye denetimini yeterince yapamaması da sorunların çözümünü zorlaştırmaktadır. Bu çerçevede gereken yasal düzenlemeler zaman geçirilmeden yapılmalıdır.

•-Her işletmede risk değerlendirmesi yapılmalı, değerlendirme sonucunda çalışması uygun olmayan işletmeler kapatılmalıdır.

Bu düşüncelerle Sempozyumun ülkemize ve sektörümüze katkı koyacağına inanmaktayız. Sözlerimi bitirirken sempozyumu destekleyen kamu ve özel tüm madencilik kuruluşlarımıza, bildiri sunarak katkı koyanlara, bizzat katılarak bizleri onurlandıranlara ve bu sempozyumun gerçekleşmesi için emeği geçen herkese Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ederim.
 
Mehmet Torun 

Maden.Org.Tr
" /> (3) Mehmet Torun: İlkel koşullarda çalışan maden işletmeleri var - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(3) Mehmet Torun: İlkel koşullarda çalışan maden işletmeleri var

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'nin, Türkiye Taşkömürü Kurumu İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı salonunda düzenlediği, 'Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği' konulu sempozyumun açılışında konuşan Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, son 5 yılda 400 maden çalışanının iş kazalarında yaşamını yitirdiğini söyledi. Torun, "Ülkemizde yüksek risk taşıyan, kuralsız ve denetimsiz çalışan, mühendislik bilim ve tekniğinden uzak, teknik elemanın gözetim ve denetimi olmaksızın tamamen ilkel koşullarda çalışan pek çok maden işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerde her an kaza olma olasılığı mevcuttur" dedi...