(5) Deri işçileri Meclis'ten seslendi

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve sekiz aydır direnişte olan Kampana ve Savranoğlu işçileri, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekili Levent Tüzel ile Meclis'te dün (23 Kasım) basın açıklaması yaparak işlerine sendikalı şekilde  dönmek istediklerini söyledi.
 
Türkiye Deri İş Sendikası'na (Deri-İş) üye işçiler aynı işverene ait İzmir'deki Savranoğlu, İstanbul'daki Kampana Deri fabrikasından farklı zamanlarda sendikalı oldukları için işten çıkarılmıştı.
 
Tüzel, sekiz aydır direnişteki işçilerin ve ailelerinin büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirtti.
 
"Değil iki sendikaya birine üye olamıyorlar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa referandumu öncesi "İşçiler artık iki sendikaya üye olabilecek" sözlerini hatırlatan Tüzel, "Bırakın iki sendikayı bu işçiler sendikaya üye oldukları için başlarına gelmedik kalmadı" dedi.
 
İşverenin yasal yükümlülüklerden kurtulmak için aynı adreste sürekli fabrika açıp kapattığını söyleyen Tüzel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın buna neden göz yumduğunu sordu.
 
"Neden iş Müfettişleri göreve çağrılmıyor? İşçinin örgütlenme hakkı neden işverene bırakılıyor. 247 gündür yaşanan bu zulme neden Bakanlık el atmıyor? Sendikalar, kayıt dışı çalışmanın önlenmesi, işçi sağlığı ve güvenliği ve çevrenin korunmasının teminatıdır."
 
"12-13 saat çalıştırıldıkları için sendikalı oldular"

Deri-İş Başkanı Musa Servi, Kampana fabrikasında asıl işin taşerona yaptırıldığını iş müfettişlerinin tespit ettiğini ancak işverenin çeşitli şekillerde sendikalaşmayı engellediğini belirtti.
 
"İşverenler kesinlikle kuralsız ve kayıt dışı çalıştırmak istiyor. Kampana ve Savranoğlu işçileri günde 12-13 saat çalıştırılıyorlar; bu nedenle sendikalı oldular ancak işten çıkarıldılar."
 
Açıklamaya üç yaşındaki oğlu ile birlikte gelen Gaye Erarslan, "Biz sendikalı olarak işimizi geri istiyoruz. Çocuklarımızla bu hakkı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.
 
11 yıldır çalıştığı fabrikan çıkartılan Turan Demirci de "Biz çocuklarımızın geleceği için sendikalaştık; bundan vazgeçmeyeceğiz" dedi.