Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödülleri sahiplerini buldu

DİSK eski başkanlarından Abdullah Baştürk anısına verilen işçi edebiyatı ödülleri sahiplerini buldu. Muzaffer Oruçoğlu, İbrahim Dizman, Süreyya Köle kitaplarıyla bu ödüle layık görüldü

DİSK ve Genel-İş eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk (29 Mayıs 1929 - 21 Aralık 1991) anısına, Baştürk ailesi ve DİSK/Genel-İş Sendikası’nın birlikte düzenlediği 9. Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödülleri sahibini buldu.

Remzi İnanç, Özgen Seçkin, Vecihi Timuroğlu, Necati Tosuner, Tuncer Uçarol’dan oluşan seçici kurul yaptığı değerlendirme sonucunda ödülü şu isimlere ve eserlere verdi:
- Muzaffer Oruçoğlu “Grizu – İkinci Mükellefiyet”
- İbrahim Dizman “Süleyman Çelebi – Emeğe Adanmış Yaşam”
- Süreyya Köle “Yakası Kürklü Yeşil Parka”

Anma ve ödül töreni, 23 Aralık 2011 Cuma günü saat 16.00 – 22.00’de Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Ödüle layık görüldüler çünkü…
Seçici kurul bu yıl edebiyat ödülüne layık görülen eserlere ödülün verilme gerekçelerini şöyle açıkladı

“Grizu – İkinci Mükellefiyet: 1940’lı yıllarda Zonguldak bölgesindeki kömür ocaklarında devlet zoruyla çalıştırılan insanları yeraltı karanlıkları ve bölge yaşantıları içinde çok çarpıcı, yalın, gerçekçi bir dille, sayısız yüz ve ruh betimlemeleri, ayrıntılı ve göz alıcı tümcelerle anlatabilen özgünlüğü için.

“Süleyman Çelebi – Emeğe Adanmış Yaşam”: Çocuk işçilikten DİSK genel başkanlığına kadar yükselen emeğe adanmış bir yaşamöyküsünün, 1960’lardan bu yana süregelen emekçi sınıf hareketleri, gelişen sendikacılık ve politik gelişmelerle iç içe olarak, belge ve röportajlarla, başarılı bir dil ve kurguyla anlatıldığı, kitabın aynı zamanda bir sendika önderinin işçi tarihimize bakışını taşıdığı gerekçesiyle.

“Yakası Kürklü Yeşil Parka”: Gecekondu mahallesindeki bir işçi ailesinin 1970’lerin zorlu yıllarındaki gündelik olaylara bakışı, devrimcilerin dünyasıyla kesişen yaşamları, okul öncesi bir kız çocuğun gözüyle anlatılırken, toplumsal çelişkilerimizin de yansıtılabildiği gerekçesiyle ödüle layık görüldü.

Sendika.Org