İŞ-KUR işsizleri, kapıya dayandı

Memleketlerini ve işlerini bırakıp İŞKUR’un “İş ve meslek danışmanlığı” kursuna katılan binlerce işsiz mağdur durumda. İşsizler, İŞ-KUR’un iki hafta önce kurs sertifika sınavına herkesi alacağını açıklamasının ardından İstanbul’da Tophane’de bulunan İŞ KUR önünde eylem yaparak İŞKUR’u protesto etti

İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde açılan İŞ-KUR’un kurslarına giden beş yüze yakın üniversite mezunu işsiz, yazdıkları dövizlerle sıkıntılarını dile getirdi. “Hayal Kur”, “Çocuğumu bırakıp geldim” yazılı dövizler taşıyan işsizler, “İş-Kur uyuma işsize sahip çık” sloganı attı. Yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyetlerini bir basın açıklaması yapan grup, kendi arasında temsilciler seçerek İŞKUR’a gönderdi.

‘Biz neden kursa gittik!'
Sendika.Org’a konuşan kursiyerlerden Ersin Karababa, insanların işlerini bırakıp geldiğini söyledi. Kursa katılanların dışında da kişilerin sertifika sınavına alınacağını duymaları üzerine tepki gösterdiklerini söyleyen Karababa, “Biz neden kursa gittik o zaman” dedi ve kurslara katılanların 5.000 liraya yakın masraf yaptığını söyledi. Karababa, bu eylemin sosyal medya üzerinden örgütlendiğini belirtti.

‘İşimi bırakıp geldim’
Mardin’den gelen Hasan Şahin, özel bir dershanede çalıştığını ve sözleşmesini feshedip İŞ-KUR’un kurslarına başvurduğunu söyledi. Şahin, İŞ-KUR’un birkaç hafta önce yaptığı “Herkesin sertifika sınavına katılabileceğine” yönelik açıklaması sebebiyle her şeyin belirsizleştiğini söyledi. Daha önce sordukları İŞ-KUR yetkililerinin tutarlı yanıtlar vermemesi üzerine resmi kurumlardan açıklama beklediklerini söyleyen Şahin, endişeli olduklarını dile getirdi. Şahin, ayrıca bu tür belirsizliklerin İŞ-KUR’a olan güvenlerini zedelediğini de sözlerine ekledi.

‘Resmi açıklama bekliyoruz’
Türkiye’nin değişik kentlerinden İstanbul’a gelen arkadaşlarının birçoğunun pansiyonlarda ve otellerde kalmak zorunda olduğunu belirten ve Hatay’dan gelen Ender Altunay, insanların mağdur olduğunu söyledi. “Sınav harcı yatıran herkesin sertifika sınavına katılacağını bilseydik ailemizi, çocuğumuzu, işimizi bırakıp gelmezdik” diyen Altunay, sınavın ne zaman nerelerde yapılacağına dair de bir belirsizlik olduğunu ifade etti. Altunay, tüm bu sıkıntılar karşısında İŞ-KUR’dan net bir yanıt beklediklerini söyledi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuki bir mücadele yürüteceklerini ifade etti.

Yeni doğan çocuğunu bırakıp gelenler...
Kurslara mazeret bildirmeden devamsızlık yapılmadığını belirten ve Manisa’dan gelen Fatma Kocabay, arkadaşının çocuğunu bırakıp geldiğini, bir başka arkadaşının kurs için gittiği İzmir’de doğum yaptığını, 10 günlük devamsızlık sınırı olduğu için doğumdan beş gün sonra çocuğunu akrabalarına bırakıp kursa devam ettiğini söyledi.

‘Hayal-Kur'
İŞ-KUR, 19 Temmuz 2011 tarihinde “İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Yeterlilik Dökümanı”nı yayımladı. Bir ay sonrasında da açacağı kurslara katılanların iş ve meslek danışmanı olarak 2.000 kişiyi sözleşmeli personel statüsünde görevlendirileceğini bildirdi. Bunun üzerine 18.500 üniversite mezunu, iş umuduyla İŞ-KUR’un açtığı meslek danışmanlık kursuna başvurdu. İŞ-KUR, kurslara sadece KPSS P3 puan türünden 70 puan ve üstü alan adayların katılacağını duyurdu ve kurslara devam zorunluluğu koydu.

Bunun üzerine 3.500 aday, İŞ-KUR’un açtığı kurslara kayıt yaptırdı. Bu kursların sadece 16 kentte açılması sebebiyle Türkiye’nin birçok kentinden gelen adaylar, işlerini, ailelerini, çocuklarını bırakıp kursun verileceği kentlere geldi, iki buçuk ay bu kentlerde kalmak zorunda kaldı. Bunun sebebi, İŞ-KUR’un adaylarda; İŞ-KUR’a kayıtlı olma, herhangi bir işte çalışmama, en az lisans düzeyinde mezun olma v e KPSS B Grubu sınavına girip KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olma şartı koymasıydı.

Bunların yanı sıra İŞ-KUR, kurslara kayıt yaptıran adaylara günlük 15 lira harçlık vereceğini, iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeneceğini ve adayların tamamına genel sağlık sigortası yaptırılacağını bildirmişti.

Sendika.Org