(8) Basın emekçilerinin hakları abluka altında

DİSK- KESK- TMMOB ve TTB'nin 2-3-4 Aralık'ta Ankara’da gerçekleştireceği İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kongresi öncesinde; TTB Genel Merkezi’nde “Basın Çalışanlarının Sağlığı” konulu bir çalıştay düzenlendi.
 
Van'daki depremde yaşamını yitiren basın emekçileri Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz’ın anılmasıyla başlayan çalıştayda, basın çalışanlarının kırpılan sosyal hakları, çözülen dayanışması ve artan örgütsüzlüğü ve meslekten kaynaklanan sağlık sorunları tartışıldı.
 
Çalıştaya Türkiye Haber Kameramanları Derneği Genel Sekreteri Celal Çevirgen, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Bulut, Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Sultan Özer ve gazeteci yazar Doğan Tılıç konuşmacı olarak katıldı.
 
YAŞAM PAHASINA BİR MESLEK
TRT Haber kanalının kameramanı olan Celal Çevirgen, haber kameramanlarının mesleki sorunlarına ve mesleklerini icra ederken yaşadıkları tehlikelere ve sağlık sorunlarına değindi. Ekim 2008'de yıpranma haklarının da kaldırıldığını anımsatan Çevirgen, haber kameramanlarının iş güvencesinden yoksun olduğunu ve 40’lı yaşlara geldiklerinde sudan bahanelerle işten çıkarıldıklarını söyledi.
 
TILIÇ: BASIN EMEKÇİLERİ ÖRGÜTSÜZ
BirGün yazarı Doğan Tılıç ise, sermaye, iktidar, medya ilişkisine dikkat çekti ve basın çalışanlarının en büyük sorunlarından birinin örgütsüzlük olduğunu vurguladı. Basın çalışanlarının örgütsüzlüğünün Türkiye’ye özgü bir durum olmadığının, tüm dünyada sendikal hareketin gücünü yitirmesiyle paralel bir süreç olduğunu söyleyen Tılıç, yalnızca toplumsal hareket sendikacılığı akımının güçlü olduğu Güney Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde hatırı sayılır bir basın çalışanları mücadelesinden söz edilebileceğinin altını çizdi. Bir başka sorunun ise sınıf perspektifinin yitirilmesi olduğunu söyleyen Tılıç, günümüz gazeteciliğinde had safhada bir meslek içi rekabetin olduğunu ve basın çalışanlarının kendilerini işçi sınıfının bir parçası olarak görmediklerini söyledi.
 
'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ABLUKA ALTINDA'
ÇGD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Bulut da, 5N1K gibi kanıksanmış tekniklerin haberin standardizasyonunu sağlayarak ideolojik hegemonyanın yeniden üretiminde olmazsa olmaz bir işleve sahip olduğunu vurguladı. Fikir ve ifade özgürlüğü gibi kavramların günümüzde tamamıyla neoliberalizmin hegemonyası altında olduğunu belirten Bulut, gazetecilerin yaşadıkları sorunların temelinde örgütsüzlüğün yattığını ve çözümün de birleşik işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olarak örgütlenmekten geçtiğini söyledi.