(10) Bilgi Üniversitesi çalışanlarına destek

Bilgi Üniversitesi'nde, 2009'da başlayan sendikalaşma hareketi içinde bulunan asistanlar, Sosyal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılmalarına karşı 1. İş Mahkemesi'nde açtıkları işe iade davasının ikinci duruşması görülüyor.

Asistanlar, Beril Sönmez, Ceyda Ergün, Aslı Odman, Bahar Şahin, Fırat Kaya, Hale Akay, Oya Cesur, Göktürk Uyan ve Gökçe Öcal destek için Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası, TMMOB, Sosyal-İş Sendikası, Limter-İş, İngiltere Üniversiteler ve Yüksekokullar Liverpool Üniversitesi Şubesi, ÇHD'ninde aralarında olduğu kurumlar, duruşma öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.
 
Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi'nden Ahmet Bekmen, arkadaşlarının üniversite içindeki güvencesizleştirmenin önünü açan yapısal değişikliğe karşı aktif sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atıldıkların söyledi.
 
'Vasat bilgi dünyasına ilerliyoruz' 

"Yeni YÖK Yasası da kapımızda! Eşikte bekleyen, kar amaçlı özel üniversiteciliğin önünü açacak yasal ve kurumsal düzenlemedir. 12 Eylül cenderesinden kurtulmakla boğuşan üniversite, bu kez de üniversite kapitalizminin cenderesine doğru ilerliyor" diyen Bekmen, "Üniversitede eski tip otoriterlikten, seçkincilikten gelen sorunlarla yüzleşmeden, bu sefer piyasa otoriteri, ölçülebilir olana tapan, tektip, ve 'iş buldurtan' bilgilerle donatılmış vasat bir bilgi ve bilim dünyasına doğru ilerliyoruz" şeklinde konuştu.
 
Bekmen, üniversite çalışanlarının örgütlenmesinin sadece ücret ve dar anlamda çalışma sorunlarına odaklanan sendikal yapıyı da içeriden yenilemeye yarayabelececeğini vurguladı.
 
'Seslerine ses veriyor, sesimize ses katıyoruz' 

Bekmen, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde ilk kez denenmiş sendikal örgütlenme süreci sırasında, Bilgi Üniversitesi'nden hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan arkadaşlarına sonuna kadar destek vereceklerini kaydetti ve ekledi: "Kolektif üreten, kamu yararı gözeten, uzun vadeli toplumsal çıkarları önceleyen, insanı merkeze alan bilgi ve bilim için seslerine ses veriyor, sesimize ses katıyoruz."
 
Asistanların işe iade talebiyle 1. İş Mahkemesi'nde açtıkları 2. duruşmanın görülmesine devam ediyor.