(8) Basın emekçileri: "Yıpranmıyoruz, ölüyoruz!"

Van'daki 5.6'lık depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz için basın emekçileri Ankara'da eylemdeydi. Emekçiler, yıpranma haklarını geri istediVan'da meydana gelen 5.6'lık depremin ardından yıkılan Bayram Oteli'nin enkazı altında kalarak yaşamını yitiren DHA muhabirleri Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz için meslektaşları Ankara'da eylemdeydi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi'nin çağrısıyla dün (14 Kasım) saat 18.00'da İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen basın emekçileri yıpranma haklarını geri istedi.

'Yıpranma hakkımızı istiyoruz'
TGS Ankara Şube Başkanı Göksel Yıldırım tarafından okunan basın açıklamasında bir dizi ihmal ve vurdumduymazlık sonucunda arkadaşlarını kaybettiklerini, rantın insan hayatını nasıl hiçe saydığını Van'da gördüklerini söylendi.

Basın emekçilerinin yıpranma hakkının öneminin Van'da bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade eden Yıldırım, "Yıpranma hakkı, diğer meslek grupları için nasıl haksa haberciler içinde hak olmalıdır" dedi. Yıldırım hükümeti ve meclisi gazetecilerin yıpranma hakkını iade etmeye, medya patronlarını da çalışma koşullarını düzeltmeye davet etti.

Yıldırım açıklamasını "Tüm bunları söylerken de sormadan edemiyoruz, sesimizi duyan var mı?" sözleriyle noktaladı.

Yıldırım'ın ardından söz alan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, iki basın emekçisinin ölümünde en büyük sorumluların AKP'li isimler olduğunu ifade ederken, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da yıpranma hakkınını iadesini meclis gündemine taşıyacaklarını dile getirdi.

Açıklamaya Abakay ve Tarhan'ın yanı sıra EMEP ve Halkevleri yöneticileri ile "Evimize emeğimize sahip çıkıyoruz", "Sesiniz sesimizdir, mücadeleniz mücadelemizdir" dövizleri taşıyan Dikmen Vadisi halkı da destek verdi.

Yıpranma hakkı nedir?
Basın emekçilerinin yoğun çalışma ortamı nedeniyle 1970'li yıllarda kazanılan yıpranma hakkı, gazetecilerin en fazla 5 yıl erken emekli olmalarını sağlıyor.

Yıpranma hakkı, 25 Ekim 2007'de yürürlüğe giren SSGSS Kanunu ile basın emekçilerinin ellerinden alınmıştı.

Sendika.Org