Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile uluslararası yatırım danışmanlığı şirketi The Boston Consulting Group’un hazırladığı Türkiye’nin Küresel Üstünlükleri (The Global Advantages of Turkey)başlıklı rapor 27 Ekim’de yayınlandı. Rapor, yüksek işsizliği, uzun çalışma saatlerini, ucuz ama üretken işgücünü ve hatta işçilerin az hasta olmasını Türkiye’nin üstünlükleri arasında sıralıyor. Raporda Türkiye’nin geniş ve büyüyen nüfusunun büyüyen bir işgücü havuzu yarattığından da övgüyle bahsedilerek Erdoğan’ın “üç çocuk” ısrarının nedeni açıklığa kavuşturuluyor. Raporda yabancı sermayeyi cezp etmek için kullanılan verilerden biri de yüksek işsizlik oranları. İşsizliğin yüzde 12’lerde olduğundan bahsedilerek bu oranın istihdama elverişli bir işgücü havuzu yarattığı anlatılıyor. 

Hani işgücü maliyetleri çok fazlaydı? 
Raporda Türkiyeli işçilerin Avrupa Birliği ve özellikle de eski doğu bloku ülkelerine nazaran daha “ucuz” olduğu saat başı maliyetler karşılaştırması ile anlatılıyor. Buna göre Türkiye’de saat başı işçi maliyeti 3 dolar iken, Rusya’da 3.3, Bulgaristan’da 4.1, Romanya’da 5.9, Macaristan’da 9.3, Slovakya’da 9.6, Polonya’da 9.7, Çek Cumhuriyeti’nde 13.2 dolar. Aynı raporda beyaz yakalıların Avrupa Birliği ülkelerine göre “çok daha düşük” bir maliyeti olduğu da özel olarak vurgulanıyor. 

Diğer ülkelere göre daha “ucuz” olan Türkiye işçilerinin üretkenlik artışının yüksek olduğu da bu raporda tespit ediliyor. Buna göre sadece Romanya bu kategoride Türkiye ile eşit seviyede. Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya Macaristan, Bulgaristan işçi maliyetleri daha yüksek olmasına rağmen üretkenlik artışı daha düşük seviyede ülkeler olarak gösteriliyor. 

Hani az çalışıyorduk? 
Türkiye’de sık sık gündeme getirilen konulardan biri de “az çalıştığımız”. En son Enerji Bakanı bu gerekçeyle çalışma saatlerini öne almayı önermişti. Ancak konu yabancı sermayeyi cezp etmek olunca gerçeğin bu olmadığı ortaya çıkıyor. Rapora göre Türkiye Avrupa’da haftalık çalışma saatleri en uzun ülke. AB ülkelerinde haftalık çalışma saatleri 40-43 saat arasında değişiyorken, Türkiye’de bu rakam 53.7. 

Raporda işçi başına yıllık hasta olunan günler de çıkartılmış. Buna göre işçilerimiz “sağlam”. Türkiye’de işçiler yılda ortalama 4.6 gün hastalık nedeniyle işe gelmezken, AB ülkelerinde bu rakam 5.7 ila 22 gün arasında değişiyor. Kuşkusuz bu durum Türkiye emekçilerinin sıhhatini değil hasta olmalarına rağmen işe gelmeye zorlanabildiklerini gösteriyor. 

Sendika.Org 
" /> "İşçimiz ucuzdur, çok çalışır, az hastalanır!" - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

"İşçimiz ucuzdur, çok çalışır, az hastalanır!"

Yabancı sermayeyi cezp etmeyi hedefleyen Türkiye’nin Küresel Üstünlükleri başlıklı raporda Türkiye’nin ‘rakiplerine göre daha ucuz ama daha üretken bir işgücü sunduğu’ söylenirken, “işçilerin az hasta olması”, yüksek işsizlik oranı ve uzun çalışma saatleri Türkiye’nin üstünlükleri arasında sayılıyor...