(3) Maden işçileri mezara girmek istemiyor

Zonguldak’ta İŞKUR’a başvuran özel sektöre ait firmalar, maden ocaklarında çalışmak üzere aradığı 500 işçiyi bulamıyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında çalışabilmek için büyük çaba sarf eden işsizler, aynı işi yapacakları kentteki özel firmalara ait maden ocaklarını tercih etmiyor. Kentte kayıtlı 16 bin 407 işsiz bulunmasına rağmen yemek ve sosyal hakların yanı sıra başlangıç ücreti olarak 800 ila 1000 lira arasında ücret veren özel sektör ocakları, işsizlerin özellikle iş güvenliği endişeleri nedeniyle tercih edilmiyor.

Madenler mezarlık gibi

TTK’de özel firmanın yürüttüğü galeri açma çalışmaları sırasında 17 Mayıs 2010’da meydana gelen grizu patlamasında 30 madencinin hayatını kaybetmesinin de özel maden sektöründe istihdamı etkilemesi, firmaların işçi taleplerini karşılayamamasına yol açıyor. İŞ-KUR Zonguldak İl Müdürü Cemal Yiğit, şunları kaydetti: ‘’Bugün 500 kişi gelse 800 ila 1000 lira arasında maaş ve sosyal haklar tanıyan özel firmalarda yarın işbaşı yaptırırız. Çok üzücü ki madenlerde çalışacak kişi bulamıyoruz. Maden İşçiliği Kursu’nu bitiren 25 kişiden ancak 11’ini madenlerde çalışmaya ikna edebildik.

İŞ-KUR patronun sesi gibi

Maden patronlarını savunmayı görev edindiği anlaşılan Yiğit, “Sanırım geçen yıl yaşanan grizu patlaması da insanları madene girmekten korkuttu. Özel kömür ocaklarında yeterli iş güvenliğinin alınmadığı zannedenler yanılıyor. Bunlar doğru değil. Özel kömür ocakları da ilgililer tarafından düzenli denetleniyor ve devlet ocaklarından farkları bulunmuyor” dedi. Özel maden ocağı firması yetkilileri de kentte özel kömür ocaklarında 4 bin madencinin çalıştığını, üretimin artması için ihtiyaç duyulan elemanın karşılanmasında güçlükler yaşandığını kaydettiler.