Bahreynli doktorlar için imza kampanyası

Bahreyn'de yaralıları tedavi ettikleri için hapis cezasına çarptırılan doktorlara destek amacıyla uluslararası alanda başlatılan imza kampanyasına SES'ten destek geldi. SES, şube ve temsilciliklerine gönderdiği yazıda, kampanyaya katılım çağrısı yaptı.
 
Dünya sağlık çalışanlarının, Bahreyn'deki doktorlar için başlattığı imza kampayasına SES'ten destek geldi.

Arap Baharı'ndan etkilenen Bahreyn'de 20 sağlık çalışanı, eylemlerde yaralananları tedavi ettikleri için askeri mahkeme tarafından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmıştı. 

İnsan Hakları Savunucusu Tabipler, İngiltere Cerrahlar Kraliyet Üniversitesi, Amerikan Tabipler Üniversitesi, Ulusal Arap Amerikan Sağlık Derneği ve Amerikan Sağlık Derneği'nin de aralarında olduğu dünyanın önde gelen sağlık örgütleri, Bahreyn Veliaht Prensi'nden; hastanelere, hastalara ve doktorlara yönelik saldırıları durdurmasını talep ederken, Bahrenynli doktorlar için Türkiye'de de http://www.ipetitions.com/petition/bahreyndayanisma/ blog sayfası üzerinden bir kampanya başlatılmıştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), şube ve temsilciliklerine gönderdiği yazıda kampanyaya katılım çağrısı yaptı. SES Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kaldık ve Genel Sekreter Sıddık Akın imzasıyla gönderilen yazıda, sağlık çalışanlarının kampanyaya imzaları ile katılmaları istendi.

Kampanya metninde, "Dünya sağlık çalışanları, Bahreynli sağlıkçılara yönelik tüm suçlamaların acilen kaldırılmasını talep ediyor. Bahreyn'deki yirmi sağlık çalışanı, rejim tarafından yaralanmış olanlara yardım ettikleri gerekçesiyle askeri mahkeme tarafından beş yıldan on beş yıla kadar hapis cezalarına çarptırıldı. İnsan Hakları Savunucusu Tabipler'e göre, "yaralı protestoculara tarafsız hizmet veren sağlık personelinin koordine ve sistematik bir saldırı altında olduğunun güçlü kanıtları" var" denildi.

Metinde, doktorlardan birisinin anlatımına da yer verildi: "30 silahlı ve maskeli adam tarafından, yalnız bırakmak zorunda kaldığım oğlumun gözleri önünde evden alındım. Ellerim kelepçeli ve gözlerim bağlı bir halde, hem fiziksel olarak hem de duygusal olarak taciz edildim. Beni tekme, yumruk ve hortumla dövdüler ve bana elektrik şoku verdiler. Yalan suçlamaları kabul etmem için beni tecavüz etmekle ve öldürmekle tehdit ettiler. Cinsel tacize ve aşağılamalara maruz kaldım."

Metinde, "Biz aşağıda ismi bulunan Türkiye'li sağlık çalışanları, Bahreynli yetkilileri, bu sağlık çalışanlarını, hastalara ve yaralılara yeniden tarafsız destek verebilmeleri için acilen serbest bırakmaya ve onlara yönelik tüm suçlamaları kaldırmaya çağırıyoruz" denildi.