‘Çocuklarımızla çalışmak istiyoruz’

Avukat Feyza Altun Meriç, doğum yapan kadınların işyerlerinde bebekleri için gerekli koşulların sağlanmamasını protesto etmek için adliyeye bebeğiyle gitti

Avukat Feyza Altun Meriç bugün (28 Ocak) Anadolu Adliyesi’nde duruşmasına, “doğum yapan kadınların çalışma hayatından dışlanmasını” ve ” iş yerlerinde bebeklerinin bakımı için uygun ortam olmamasını” protesto etmek için 7 aylık bebeğiyle girdi. Annelerin çocuklarıyla birlikte iş yaşamında olabileceğini belirten Avukat Feyza Altun Meriç, tüm anneleri dayanışmaya çağırdı.

Duruşma çıkışında basına açıklama yapan Meriç, “Benim amacım bütün kadınların ortak problemine dikkat çekmek” dedi. Meriç, kadınların nerede olurlarsa olsunlar çalışsalar da çalışmasalar da çocuklarıyla birlikte yaşam alanı bulamadıklarını belirtti. Kadınların evde oturmakla çocuğuna hasret kalmak arasında tercih yapmaya zorlandığını ifade eden Meriç kadınlara dayanışma çağrısında bulunarak “Benim talebim şuanda ben bütün kadınlara sesleniyorum; biz birlik olsak sokak başı kreş açarız. Biz birlik olursak taleplerimiz siyasi platformda da ses bulacak. Ben çalışmak istiyorum, çocuğumla çalışmak istiyorum. Burada da bunun garipsenmesini istemiyorum” dedi.

7 aylık bebeği Ali Yiğit Meriç ile duruşmalara da giren Meriç, “Duruşmada hiç olumsuz bir şey yaşamadım. Duruşma seyrinde görüldükten sonra hakim bey, ‘Allah bağışlasın’ dedi. Ve ben ‘Bu şekilde duruşmalara girmeye devam edeceğim ve bütün kadınlara da yayılır umarım’ dedim” diye konuştu.