"Sokak Meclisi"nin sokağın secini güçlendimesi gerektiğini belirten Görgün, tüm emekçilere kenetlenme çağrısı yaptı. Görgün, "Tarih emekçilerin önüne direne direne, birleşe birleşe kazanacakları bir görev çıkardı. Çalınmak istenen haklarımıza sahip çıkacağız" dedi.

Görgün, seçimlerin üzerinden üzerinden geçen 4 ayda, hükümetin siyasal ve ekonomik baskısını artırdığını söyledi. Şiddet ve korkuya dayalı büyük bir gözaltı düzeni oluşturulmaya çalışıldığını belirten Görgün sözlerini şöyle tamamladı:

"Tarihin çöp sepeti halkına sırtını dönen siyasetçilerle doludur. Fakat bu, bizim mücadelemiz olmadan sağlanamaz. Birleşmiş bir halkın yenilmeyeceğini unutmayalım.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, "Sokak Meclisi"nin gericiliğe ve karanlığa karşı aydınlığı savunmak için, baskıcı ve otoriter yönetime karşı özgürlük ve demokrasi için, eşitliği, kardeşçe ve barış içinde yaşamayı savunmak için, özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasa için, başka bir dünya, başka bir Türkiye, başka bir yaşamın mümkün olduğunu söylemek için burada olduğunu belirtti. Soğancı da emekçilerin birleşik mücadelesi için çağrı yaptığı konuşmasını, "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz" diyerek bitirdi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu da konuşmasında, 8 Ekim 1980'de idam edilen Necdet Adalı'yı anarak başladı. Bilaloğlu, özgür, demokratik, barış içinde bir Türkiye mücadelesi için emekçilerin öncelikle "yalanları ortaya çıkarmaları" gerektiğini söyledi. Sağlık alanından örnekler veren Bilaloğlu, ücretsiz diye başlatılan aile hekimliği uygulamasında, şimdi reçete başına 3 TL alınmak istendiğini kaydetti. 600 bin sağlık çalışanının aslında 599 bini tam gün çalışıyorken, Hükümet'in "tam gün" diye direttiğini belirten Bilaloğlu, "Siz kimi kandırıyorsunuz? İktidarda 9. yılınız hala işsizliği konuşuyoruz. Hala insanca yaşam diyoruz. Hala füze kalkanı diyoruz. Bugün dünden daha kötü hale geldi" diye konuştu.

Eriş Bilaloğlu, sağlık emekçilerinin geçen sene "Sözlerimizi geri almayacağız" diyerek yine bu meydanda toplandığını anımsatarak, "Biz, 600 bin sağlıkçı, eşit, ücretsiz ve nitelikli bir sağlık hizmeti için mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Sözlerimizi geri almayacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

KESK Başkanı Lami Özgen de, emekçilerin birleşik mücadelesi çağrısını yineledi.

Miting, Grup Kibele konserinin ardından sona erdi.

TTB 

Foto: Kızıl Bayrak 

" /> "Sokak Meclisi" Ankara'da toplandı - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

"Sokak Meclisi" Ankara'da toplandı

TTB, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından düzenlenen "İnsanca Yaşam İçin, Eşit, Özgür, Demokratik Bir Türkiye" mitingi bugün (8 Ekim 2011 Cumartesi) Ankara'da gerçekleştirildi. Mitinge onbinlerce kişi katıldı.

Miting sabah saatlerinde, katılımcıların Ankara Garı önünde toplanmasıyla başladı. Grup, saat 11.00 sıralarında sloganlar, ıslıklar ve alkışlarla Gar önünden mitingin gerçekleştirileceği Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. "Kıdem tazminatı ekmeğimizdir, iş güvencemizdir, geleceğimizdir, gasp ettirmeyeceğiz", "Füze kalkanı istemiyoruz", "Herkese sağlık, güvenli gelecek", "Parasız eğitim, parasız sağlık" yazılı dövizler taşıyan topluluk, "Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları attı.

Onbinlerce kişiden oluşan coşkulu kalabalığın Sıhhiye Meydanı'nı doldurmasının ardından mitinge geçildi. Sırasıyla DİSK, TMMOB, TTB ve KESK yöneticilerinin konuşma yaptığı mitingde, "Sokağın Meclisi"nin sesini yükseltme zamanı geldiği vurgulandı ve emekçilerin birleşik mücadelesi için çağrı yapıldı.