Kadınlar ‘kayıt dışı’

AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte muhafazakarlıkla süslediği neoliberal politikalar, üretimi esnekleştirerek kadını da bu üretim biçiminin içine çekmeye çalışıyor. Kadın emeği, güvencesizleştirme, taşeronlaştırma, ev eksenli çalışma ve esnek çalışma modelleri ile görünmez hale getiriliyor. 2014 yılının iş sağlığı ve güvenliği açısından katliam yılı olduğunu söyleyen İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) üyesi Neslihan Karatepe, kadınların kayıt dışı ve güvencesiz çalıştığını bu nedenle de ölüm haberlerinin dahi basına yansımadığını söylüyor.

114 kadın yaşamını yitirdi

2014 yılında kasım ayına kadar bin 723 işçinin yaşamını yitirdiğini işçilerin 114’ünün kadın olduğunu söyleyen Karatepe, kadın işçilerin sayısının az görünmesinin nedeninin ise kayıt dışı çalışma olduğunu vurguladı. Bu yıl 71 kadının tarım işçiliğinde, 10 kadının eğitim sektöründe, 9 kadının sağlık sektöründe, 8 kadının ise tekstil sektöründe hayatını kaybettiğini belirten Karatepe, kadınların yoğun olduğu sektörlerde ölümlerin de fazla olduğuna işaret etti.

‘Trafik kazası değil iş cinayeti’

Mevsimlik tarım işçilerinde çok fazla trafik kazalarının yaşandığına değinen Karatepe, “Aslında bu iş cinayetidir trafik kazası değildir. Çünkü ulaşım, mevsimlik işçiliğin bir parçasıdır” diyor. Kürdistan’daki kadınların mevsimlik tarım işçiliğine yönelme sebeplerine de değinen Karatepe, “Kadınlar, bölgede bulunan fabrikalarda, asgari ücretin bile altında para verdikleri için çalışamadıklarını söylüyor. Evde başka çalışan olmadığı için asgari ücret yetersiz kalıyor. Bu yüzden tarımda çalışmanın hem ekonomik, hem de feodal sebeplerden kaynaklı olduğunu görüyoruz” diyor.

Mevsimlik iş kadın işi mi?

Petrol İş Kadın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Necla Akgökçe ise, geçici ve gezici mevsimlik işçiliğinin ‘kadın işi’ olarak görüldüğünün altını çiziyor. Akgökçe, ancak kadını merkeze alarak bu sorunlara cevap üretilebileceğini vurguluyor. İktidarın, kadınlara 3 çocuk önerisi ile amaçladığı düşüncenin esasında ev işlerini kadınlara yükleyip geri kalan zamanda kadınları istihdam etmek olduğunu vurgulayan Akgökçe, şöyle devam ediyor: “Bu da şu anlama geliyor; özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi gündeme gelecek. Özel istihdam büroları için en uygunu kadın iş gücü” diyor. Kadın emeği üzerindeki sömürünün kalkabilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Akgökçe, 2015 yılının emekçi kadınlar açısından daha iyi bir yıl olabilmesi için mücadele edilmesi ve ortak bir sesin çıkması gerektiğini vurguluyor.