Aşağıda konu ile ilgili olarak Deri-İş Sendikası'nın açıklamasına yer veriyoruz...
 
Kampana Deri’de bir işçi iş kazası geçirdi!

Kampana’da işçilerin çalışma güvenliği ve sağlıkları tehdit altında!

Kampana Deri’ye İzmir Savranoğlu Deri’den sendikalı olarak çalışmaya gelen Sevim Özcan adlı üyemiz bugün saat 12.30 civarında bir iş kazası geçirdi. Üyemizin koruyucu bir önlemi olmayan makineye elini kaptırmasıyla kolunda ezilme meydan geldi. Şu anda üyemiz GİSBİR Hastanesinde tedavi altındadır.

Tuvalet, banyo ve soyunma odaları yok

İşyerinde çalışma ortamı işçilerin çalışma güvenliğini ve sağlığını tehdit eder boyuttadır. Kampana Deri’de çalışma ortamı sadece iş kazalarına davetiye çıkarmakla kalmamakta aynı zamanda işçilerin sağlıkları ve gevenlikleri de tehdit altındadır. İşçilerin  en temel gereksinimleri olan tuvalet, banyo, soyunma odası ve dolapları bulunmamakta ve işçiler  iş yeri hijyeni açısından oldukça kötü koşullarda çalışmaktadır. İşçiler çalışma alanının son derece risk taşıdığı bu ortamda sendikal mücadeleden de vazgeçirilmeye zorlanmaktadır.

İşveren İstanbul’a gelen Savranoğlu işçilerini bozuk makinede üretime zorluyor.

İşverenin, işyerinde gerekli önem ve tedbiri almaması nedeniyle sendikamız bugün Çalışma Bölge Müdürlüğüne şikayette bulunmuştur. Yaşanan olay sendikal mücadelemizin haklılığını bir kez daha ortaya koymakta ve  çalışma koşullarının işçilere örgütlenmekten başka çıkar yol bırakmadığını göstermektedir. İşveren bozuk makinelerle işçileri üretim yaptırmaya zorlamaktadır. 

Tuzla’da İnsanlık Dramı Yaşanıyor

İzmir Savranoğlu Deri’den İstanbul’a gelen işçiler oldukça kötü koşullara itilmiş ve kacak yerleri olmamasına rağmen sendika hakları için mücadeleden vazgeçmemekte ve tam bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Duyarlı tüm kesimleri Savranoğlu ve Kampana işçilerine destek olmaya çağırıyoruz.  

Türkiye Deri-İş Sendikası Genel Merkezi " /> (5) Kampana’da işçilerin çalışma güvenliği ve sağlıkları tehdit altında! - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(5) Kampana’da işçilerin çalışma güvenliği ve sağlıkları tehdit altında!

İzmir’de Savranoğlu Deri’de işlerine geri dönmek için direnişte olan Deri-İş üyesi işçiler, patronun iflas ettiğini ve İstanbul Tuzla’da bulunan ve önünde Deri-İş üyelerinin direnişinin sürdüğü Kampana Deri’ye kaydırma kararı almasının ardından 3 Ekim’de İstanbul’a geldi. 38 işçi Deri-İş Tuzla Şubesi'nde bir süre dinlendikten sonra Tuzla Deri Organize Sanayi’ne gitti ve Savranoğlu Deri işçileri coşkulu bir şekilde karşılandı. Savranoğlu işçilerini karşılayan Deri-İş üyeleri bir saat geç işbaşı yaptı. İşçiler daha sonra Tuzla Deri Organize Sanayi’nin girişinden Kampana Deri’ye kadar alkış ve sloganlarla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ustalarına uçak bileti alıp onları bir otele yerleştiren Savranoğlu Deri patronu, işçilerini de İstanbul’a çağırmasına rağmen işçilere kalacak yer ayarlamadı. İşçiler bu durumu protesto etti ve mesai bitiminde bir toplantı yaparak fabrikada kalma kararı aldı. İşçiler içeride kalırken çevik kuvvet polisi de Kampana Deri’nin etrafını sardı. Çevik kuvvetin Kampana Deri Fabrikası’nı sarmasının ardından bir toplantı yapan Deri-İş, herhangi bir müdahale durumunda üretimi durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından çevik kuvvet geri çekildi. 
 
Tüm bu gelişmelerin ardından Kampana Deri’ye İzmir Savranoğlu Deri’den sendikalı olarak çalışmaya gelen Sevim Özcan adlı Deri-İş üyesi işçi 5 Ekim'de saat 12.30 civarında bir iş kazası geçirdi. Özcan'ın kolunda -koruyucu önlemi olmayan makineye kaptırması sonucu- ezilme meydana geldi...