TEPCO'nun bir üçkağıdı daha ortaya çıktı

Fukuşima nükleer krizinin baş sorumlularından santral sahibi şirket TEPCO'nun politikacıların nükleer enerji politikalarını savunmaya devam etmeleri için partilere yılda 650 bin dolarlık yardımlar yaptığı ve yardımların kayıtlara geçmemesi için de çeşitli taktikler kullandığı ortaya çıktı.

Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO), 11 Mart Japonya Depremi'nin hemen ardından oluşan nükleer krizin ana sorumlusu olarak dikkatleri üzerine çekmişti. TEPCO'nun hükümet ile birbirlerinin çıkarlarını kolladıkları ortaya çıkmış, gerekli denetimleri yapmadığı, naylon raporlar hazırladığı anlaşılmıştı. TEPCO nükleer krizden hemen sonra da bilinçli olarak yalan söylemiş, gerçekleri saklamış ve pembe tablo çizerek krize zamanında müdahale edilmesini engellemişti.
 
TEPCO'nun 1974'den beri politikacılara bağışlar yapmadığı düşünülüyordu. Ancak 2009'dan itibaren TEPCO politikacıların bağış kampanyaları kapsamında yılda 650 bin dolar tutarında bilet almış. TEPCO her bir bağışı 2 bin 700 dolar gibi bir sınırda tutmuş ve böylelikle bütçe raporlarında kaydedilmemelerini sağlamış.
 
Üst düzey bir TEPCO yetkilisi, “Politkacılarla iyi ilişkileri sürdürmek önemli, özellikle erk sahibi olanlarıyla. Bu düzenli ilişkiler, politikacıların nükleer enerji politikalarına desteklerini sürdürmeleri için kritik” dedi.

Nükleer enerji politikalarındaki önem sırasına göre oluşturulan politikacılar listesinde yılda 50 kadar politikacıya bu şekilde bağış toplama etkinliklerine bilet alınarak destek olunmuş. Eski bir TEPCO yöneticisi, “Politikacıların seçiminde TEPCO tesislerine sahip olan bölgelerden seçilip seçilmediklerine baktık” dedi. 

Bağış miktarları, politikacıların TEPCO açısından önemi derecesi ile orantılı olmuş. TEPCO'nun nükleer santral inşa ettiği veya idame ettiği Aomori, Fukuşima, Niigata bölgelerinden yasa yapıcı politikacılar, ve ekonomi, ticaret ve endüstri bakanları ve yardımcıları da listede üst sıralardaydalarmış.