Çin'de metro kazası: 271 yaralı

Ülkenin ekonomi başkenti Şanghay'da 271 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan metro kazasının ardından soruşturma halen sürerken, gözler ülkenin büyük şehirlerinde metroların sinyalizasyon hizmetini sağlayan şirket Casco'ya çevrilmiş durumda.
 
Ulusal basında ülkenin resmi ajansı Şinhua'yı kaynak olarak gösteren birçok haberde, kazanın temel nedeni olarak sinyalizasyon hatası gösterilirken, yerli ve yabancı basın da yıldırım düşmesi sonucu yine sinyalizasyon hatası nedeniyle temmuz ayında meydana gelen ve 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlı tren kazasını hatırlatıyor.
 
Yüksek hızlı tren kazasının ardından ülkede yeni demiryolu projeleri ve mevcut hatlarının tekrar güvenlik kontrolleri yapılırken, devletin yayın organlarından Global Times gazetesi, şehirlerdeki yetkililere trenlerde sürat artırımının kamu güvenliğine mal olmaması gerektiği çağrısında bulundu.
 
Vıncou'da yaşanan hızlı tren kazası ve Şanghay'daki metro kazasını "trajedi" olarak niteleyen gazete, başyazısında, Şanghay'ın hali hazırda gelişmiş bir şehir görünümünde olduğunu ancak metro kazasının ve geçen yıl 53 kişinin de ölümüyle sonuçlanan gökdelen yangınının Şanghay'ın "özünde gelişmekte olan bir şehir olduğunu ortaya çıkardığını" yazdı.
 
Öte yandan Çin'in twitter'ı olarak da bilinen "weibo.com" adlı sosyal paylaşım sitesinde, birçok kullanıcı konuyla ilgili olarak eleştirilerde bulunarak tepki gösteriyor. Ayrıca bu konunun yanında temmuz da yaşanan hızlı tren kazasıyla ilgili de birçok eleştiri yapılıyor.
 
Yetkililer konuyla ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütüleceği yönünde söz verirken, yerel yetkililerin yanı sıra bağımsız uzmanların da soruşturmaya katılacağı duyuruldu.
 
SİNYALİZASYON HATASI KRONİK
 
Bu kazanın ülkenin hızla gelişen demiryolu ağına benzer olarak şehirlerde hızla genişletilen ve büyüyen metro ağlarına gölge düşürdüğü yorumu yapılan ulusal basında, sinyal sisteminin devreden çıkmasının ardından operatörlerin telefon ile yönlendirildiği kaydediliyor.
 
Ülkedeki bu metro kazası aslında ilk kaza değil. Zira Şinhua ajansı son iki ayda Şanghay metrosunda iki tane sistem hatası olduğunu, hatta bir trenin zıt yöne girdiğini yazmıştı.
 
China Daily gazetesi de 2009 yılında 1. hatta iki trenin çarpışması sonucu onbinlerce kişinin 4 saat boyunca metroda mahsur kaldığını, milyonlarca kişinin de geciktiğini yazdı.
 
Kazadan sonra Casco şirketinin soruşturulduğunu yazan gazete, hiçbir sonucun açıklanmadığını kaydetti.
 
5 milyon kişinin metroyla seyahat ettiği Şanghay'da şu anda toplam 420 kilometre uzunluğunda 11 hat bulunuyor. Şanghay metrosu ilk olarak 1995 yılında ilk hattını hizmete açmıştı.
 
Çin hızla gelişen ekonomisine paralel olarak kentsel yeraltı projelerine de büyük paralar harcıyor. Ülkede iki düzineden fazla büyük kentte 2009 yılından bu yana birçok büyük proje başladı ve 2016'ya kadar büyük şehirlerinde 89 metro hattının devreye girmesi planlanıyor. Çin bu konu için de tahmini bütçe olarak 880 milyar yüen (yaklaşık 256,3 milyar TL) ayırmıştı.
 
ÇİN'DEKİ METRO KAZALARI
 
Çin'de metro hizmetinin başlaması 42 yıl öncesine dayanıyor.
 
Ülkenin başkenti Pekin'de 1969 yılında kısa bir hatta hizmete giren metroda aynı yıl çıkan bir yangında 6 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.
 
Bu kazanın ardından 2003 yılına kadar belirgin bir kaza görülmezken, 2003 yılında Şanghay metrosunda elektrik kesintisi olmuş, onbinlerce kişi etkilenmişti. Pekin'de 2005 yılında bir vagonda yangın çıkmış ancak ölü ya da yaralı bildirilmemişti.
 
2008 yılında Pekin metrosunda trenlerden gelen bir ses paniğe neden olmuş ve izdiham nedeniyle 13 kişi yaralanmıştı.
 
Ülkede yine aynı yıl Guangcou kent metrosunda elektrik kesintisi nedeniyle onbinlerce kişi etkilenmişti.
 
Çin'in doğusundaki Hangcou şehrinde inşa halindeki bir metro inşaatının çökmesi sonucu 21 kişi ölmüş, 24 kişi yaralanmıştı.
 
2009 yılında Guangcou metrosunda bilinmeyen bir gaz sızıntısı 3 işçinin ölümüne neden olmuştu. Yine aynı yıl içerisinde Şanghay'da iki tren çarpışmış ancak ölü ya da yaralı bildirilmemişti.
 
2010 yılında Pekin'de bir inşa halindeki bir metro durağının çökmesi sonucu iki işçi ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı.
 
Bu yıl da son olarak Şanghay metrosu temmuz ve ağustos aylarında tünel yangını, tren kapılarında arıza ve sinyal hatalarının olduğu bir dizi kazaya şahit olmuş, hatta birinde tren zıt istikamete girmişti.