İsviçre’de inşaat işçileri sokağa çıktı

İsviçre’nin başkenti Bern’de 24 Eylül günü bir araya gelen 12 bini aşkın işçi ve emekçi İnşaat sektöründe çalışan işçilerin ücretlerinin düşürülmesi ve güvenliksiz çalışma koşullarına karşı gösteri yaptı.

Son on yılda inşaat işçileri tarafından yapılan en kitlesel eylem olarak değerlendirilen gösteriyi sendikalar birliği UNİA organize etti. UNIA tarafından eylem için İsviçre’nin belli merkezlerinden tren ve otobüsler kaldırılırken, Bern’in Schützenmatte meydanında toplanan işçiler renkli görsellikleri ve canlılıklarıyla dikkat çektiler.
 
'Bu daha başlangıç'

Sendikanın bu yılın başından itibaren yenilemek istediği Toplu İş Sözleşmesi'ne yanaşmayan işverenlerin sözleşmeyi uzatmakta ısrar etmesinin ardından Mayıs ayında görüşmeler tıkanmıştı. Ağır iş koşullarını ve ücretlerin düşürülmesini dayatan işverenlere karşı gösteri yapan inşaat işçileri bu eylemin başlangıç olduğunu belirttiler. İşçiler tarafından belirtilen diğer bir nokta, krize rağmen inşaat işkolunda karın sürekli arttığıdır. Buna rağmen işverenlerin ücretleri düşürmeye çalışıp çalışma koşullarının iyileştirilmesine dönük adım atmadıklarını belirten işçiler, kötü hava koşullarında bile sağlığa elverişli olmayan şartlar altında çalıştırılmaya ve uzun mesailere zorlandıklarını ifade ettiler.
 
Parlamento önüne gelen kitle burada yapılan mitingle işverenlerin baskılarına karşı mücadele etme çağrısı yaptı.

Atılım Haber den kısaltılmıştır...