Dev Sağlık-İş: 27’şer yıl yetmez, idam verin!

Adana’da hukuksuzluk bitmek bilmiyor. Çete kurmak ve insan öldürmekle yargılanan Mehmet Ağar’a 5 yıl hapis cezası verilirken, Adana’da taşerona karşı çıkan işçilere 27’şer yıl hapis istendi. Adana Balcalı Hastanesi’nde yıllardır fiili ve hukuki mücadele veren Devrimci Sağlık-İş üyesi işçileri Çukurova Üniversitesi’nin asıl işçileri olduklarını 13 Ocak 2010 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne kabul ettirmişlerdi. Buna karşın 22 Ağustos’ta hukuksuz bir biçimde yapılmaya çalışılan ihalelere karşı çıkan işçilere polis ve özel güvenlik saldırmış, 25 işçi gözaltına alınmıştı.

Mahkeme tarafından serbest bırakılan işçiler hakkında hazırlanan iddianame Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianameye göre Dev Sağlık-İş Merkezi Yöneticisi Mustafa Hotlar ve Çukurova Bölge Şube Başkanı Bülent Kara’nın da aralarında bulunduğu 25 kişi hakkında her bir ihaleden 12’şer yıl olmak üzere iki ihaleden 24’er yıl, polislere görevlerini yaptırmamaktan dolayı da 3’er yıl olmak üzere 27 yıl hapis cezası istendi.

27 yıl yetmez, idam verin

Davanın açılmasının ardından Devrimci Sağlık-İş Sendikası bir açıklama yayımladı. “27 yıl yetmez, idam verin! Taşerona karşı direnişimizi başka türlü durduramazsınız!” denilen açıklamada bir bilim kurumu olan üniversite hastanesinde ihale salonu kapısında, kapalı alanda gaz kullanılarak savaş koşullarında bile görülmeyen bir biçimde yaratılan şiddet ortamında hastane sağlığının hiçe sayıldığı, bazı hasta yakınlarının bile polis ve özel güvenlik tarafından darp edildiği hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle ve çok net olarak bilinmelidir ki, sendikamızın ve üyelerimizin Adana Balcalı Hastanesi’nde tutumlarına dayanak oluşturan önceki mahkeme ve Bakanlık kararları dikkate alındığında, ihale karşısındaki tutumları hukukidir. Kendi çalışma koşulları, çocuklarının geleceği ve bir bütün olarak taşeron çalıştırma biçiminin vicdansızlığına karşı gösterdikleri tepki meşrudur. Tüm bu gerçeklere rağmen hukuku yok sayan işveren-patron sıfatıyla Üniversite Rektörlüğü ve bağlı olduğu YÖK-Başbakanlık ve bibergazlı müdahale ile işçileri darp eden polislerden sorumlu İçişleri Bakanlığı’nın işçi düşmanı sermaye-patron yandaşı tutumuna karşı gösterdiğimiz ve göstereceğimiz tepkilerimiz demokratiktir.”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, Dev Sağlık-İş Sendikası üyelerinin Çukurova Üniversitesi’nde hizmet alım ihalesini protesto ettikleri için haklarında 27’şer yıl hapis istemiyle açılan davaya tepki göstererek, işçilerin yaptığı eylemin meşru olduğunu belirtti.

Özgür Gündem