(1) Mevsimlik işçi çocuğuna eğitim yasak

Uludağ Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri ve Politeknik Genç’in Yenişehir’deki mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik yaz okulu çalışmasına jandarma ve yerel idare izin vermedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, izin vermeme gerekçesini “Biz onları eğiteceğiz, size gerek yok” diyerek açıkladı
3 yıldır Uludağ Üniversitesi’nin bulunduğu Görükle köyünde “Okumuş insan halkın yanındadır” kampanyası çerçevesinde çocuklara parasız kurslar veren Uludağ Öğrenci Kolektifleri, bu yıl kampanyalarını Bursa’nın Yenişehir İlçesi’ne çalışmak için gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla birlikte yapmak için çalışmalara başladı. Politeknik Genç’le birlikte çeşitli meslek odalarından da destek alan öğrenciler, Yenişehir’de kurulan genellikle Diyarbakır, Urfa ve Siirt’ten gelen yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı çadırkentte 1 hafta boyunca parasız kurslar, sağlık taramaları yapmayı planlıyorlardı.
Öğrenciler çalışmalara başlamak için bölgeye gittiklerinde jandarmayla karşılaştı. Öğrencilerin çadır kurmasına izin vermeyen Jandarma, çadırkente gelen öğrencileri bölgenin dışına çıkarttı.

Devlet: ‘Mevsimlik işçiyi biz eğitiriz'
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Nergiz Şişek, 3 yıldır Görükle Köyü’nde yaptıkları çalışmayı bu yıl mevsimlik tarım işçileriyle yapmak istediklerini, fakat Yenişehir’de genellikle Kürt illerinden gelen işçilerin ilçeden soyutlandıklarını bu nedenle de idarenin izin vermediğini söyledi. Yaz sürecinde orada yaşayan halkın sorunlarını ve yaşamlarını dinlemek için bölgeye gittiklerinde çok hoş karşılandıklarını belirten Şişek, çocuklar için yapılan bu çalışmanın çok iyi olacağı düşünceleriyle Bursa’da çalışmalara başladıklarını söyledi. Şişek, arkadaşlarının hazırlıklara başlamak için bölgeye gittiklerinde Jandarma tarafından engellenmesine çok şaşırdığını ifade etti. Ertesi gün bilgi almak amacıyla Yenişehir Kaymakamlığı’na gittiklerini, oradan konuyla ilgilenen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiklerini söyleyen Şişek, müdürlük tarafından “Oraya dair Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Yenişehir Kaymakamlığı’nın birçok projesi var. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok” denilerek çalışmaya izin verilmediğini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazılı gerekçeyi birkaç gün içerisinde göndereceğini söyledi.

Devlet, eğitim vermedi vermiyor
Geçen sene Kürtlere yönelik birçok linç girişiminin yaşandığı bölgede devlet, bu yıla kadar mevsimlik işçiler için kılını kıpırdatmadı. Tuvaletler, jeneratörler, çadırlar bu sene kuruldu. Yaz aylarında Yenişehir’e gelen mevsimlik işçiler Ekim ayında memleketlerine dönüyor, Öğrenci Kolektifleri ve Politeknik Genç üyelerine “Bizim projelerimiz var” diyen milli eğitim, buraya yıllardır gelen mevsimlik işçiler için henüz bir girişimde bulunmuş değil.

Mevsimlik işçiler bu koşullarda yaşamaya zorlanıyor
Yenişehir’de bulunan çadırkentte genellikle Diyarbakır, Urfa ve Siirt’ten gelen yaklaşık 2 bin kişi yaşıyor. Yenişehir Kaymakamlığı ve Yenişehir Belediyesi’nin temin ettiği çadırlarda yaşayan ailelerin ciddi altyapı problemleri bulunuyor. Bir çadırda iki aile barınmak zorunda kalıyor ve yaklaşık yüz kişiye bir tuvalet düşüyor. Temiz içme suyu, kadınlar için duş, yeşil alan ve çocuk parkı bulunmayan bölgede aileler kendi başlarına ayakta kalmaya çalışıyor. Her gün bir işçi, ailelerden ihtiyaç listelerini toplayarak ilçe merkezinde alışverişlerini yapıyor. Çadırkentte yaşayan yaklaşık 500 çocuk, oyun parkı olmadığı için atık suların olduğu bölgelerde oyun oynuyor. Aileler, elektrik ihtiyacını da Yenişehir Kaymakamlığı’nın on çadıra bir temin ettiği jeneratörlerle karşılıyorlar.