İngiltere'de köle işçiliği

İngiltere’de polisin yaptığı bir baskında zorla çeşitli işlerde çalıştırılan 30’a yakın kişinin köpek kulübeleri ve at ahırlarında tutulduğu ortaya çıktı. İngiliz polisinin bir karavan parkına yaptığı baskın korkunç bir olayı ortaya çıkardı.

Otuza yakın ‘modern köle’nin bulunduğu insanlık dışı koşullar Ada’yı şoke etti. Bazıları karavanlarda bazıları ise köpek kulübeleri ile at ahırlarında bulunan; aç ve bitkin halde olan kişilerin kimlik bilgileri tespit edilmeye çalışılıyor. İçlerinde bir kişinin en az 15 yıldır zorla tutulduğu, bir diğerinin ise köpek dışkısı bulaşmış giysileriyle bulunduğu bildirildi.

Bölgeyle ilgili ilk kez üç yıl önce kölelik iddiaları ortaya atılmış ancak polis harekete geçmemişti. 2008’den bu yana 28 erkek bu tür iddiaları ortaya atmıştı.

Polis adına konuşan Dedektif Başmüfettiş Sean O’Neill, Sean OíNeil, kaçan birkaç ëköleínin ihbarı üzerine aylar süren gizli bir operasyon yaptıklarını açıkladı. O’Neill, erkeklerin şartlarının çok kötü olduğunu ve yaşadıkları yerin son derece pis ve sıkışık olduğunu söyledi.

O’Neil, baskın sonrasını ise şöyle anlattı: “Eski karavanların içindeydiler. Bazılarının orada haftalar, bazılarının yıllar boyu oralarda çalıştıklarını ve yaşadıklarını düşünüyoruz. Mesela bir kişi 15 yıldır burada ve artık buradaki yaşam onun için normal. Onları buraya getiren kişi ëArtık sizin aileniz yok, sizin aileniz bizizí demiş. Ayrılmak isteyenler tehdit edilmiş.”

Özgür Gündem