Fransa’da nükleer tesiste patlama

Ülkenin güneyindeki Marcoule'de nükleer tesiste meydana gelen patlamada 1 kişi öldü. Milyonlarca kişi radyoaktif sızıntı paniği yaşarken, Fransız makamlarından resmi açıklama geldi.

Nükleer reaktör atıkların işlenmekte olduğu bir tesiste meydana gelen patlama en az 1 kişinin ölümüne, 4 kişinin yaralanmasına yol açtı.
 
Fransız nükleer güvenlik kurumu ASN, patlamayı doğrularken, atıkların işlendiği tesiste nükleer reaktör olmadığını, patlamanın ardından radyoaktif sızıntı tehlikesi bulunmadığını açıkladı.
 
Nükleer tesisinin sahibi olan Avrupa’nın en büyük elektrik üreticisi EDF şirketi, olayın “nükleer bir kaza değil, endüstriyel bir kaza” olduğunu ve durumun kontrol altına alındığını açıkladı.
 
Tesiste radyoaktif metal atıkların işlendiği fırında patlama meydana geldiğini belirten yetkililer, bu atıkların çok düşük düzeyde radyasyon içerdiğini, tesis dışına radyasyon sızmasının söz konusu olmadığını kaydettiler. Sağlık ekiplerinin, yaralı işçilerin üzerinde yaptıkları muayene sonucunda da radyoaktif sızıntı görülmediği bildirildi.
 
Greenpeace bağımsız soruşturma istedi
 
Greenpeace çevre örgütünün Fransa şubesi, ''kazayla ilgili olarak bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatılmasını'' talep etti.
 
Çevre örgütü, bölge halkının soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesini de istedi.
 
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Yukiya Amano da nükleer tesisteki kazanın ardından Fransa’dan bilgi talep ettiklerini açıkladı.
 
En çok nükleer santrale sahip ikinci ülke
 
Enerji ihtiyacının büyük bölümünü nükleer enerjiden sağlayan Fransa'da 58 nükleer reaktör bulunuyor. Fransa, dünyada en fazla nükleer santrale sahip ikinci ülke.
 
Enerji ihtiyacının yüzde 80'ini bu santrallerden sağlayan Fransa'da nükleer endüstri de büyük bir güce sahip. Ancak Fukuşima felaketi ve ardından Almanya’da kamuoyunun baskısıyla nükleer santrallerin kapatılması kararı, Fransa’da nükleer enerji karşıtlarının seslerini yükseltmesine yol açmıştı.
 
Sarkozy, nükleer enerjiyi savunmuştu

Ülkede nükleer enerji santrallerinin kapatılmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak ülke ekonomisinin nükleer teknolojiye bağımlı olması, böyle bir adımın kolaylıkla atılamayacağının açık bir işareti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gelen eleştirilere santrallerdeki güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceğini belirterek yanıt vermişti.
 
Sarkozy, “Nükleer programımızın geleceği için, özellikle de dördüncü nesil nükleer enerji santralleri için, bir milyar euro ayıracağız. Ayrıca tesislerin güvenliğini güçlendirmeye yönelik araştırmaları da devlet kredileriyle destekleyeceğiz. Fransa’nın bu alanda dünya genelindeki liderliği zaten biliniyor. Ancak Çevre Bakanı, daha fazla yatırım yapılmasını istiyor” demişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters/AFP/AA, AŞ/AG