Mevsimlik çocuk işçileri, gelişemiyor, sağlıksız ve hasta

Urfa ve Maraş’tan Amasya’ya giderek çalışan mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, beslenme, barınma, eğitim ve sağlık alanlarında yaşadıkları sorunlar en çok çocuklar ve kadınları vuruyor. Tarlalar arasında kurulan çadır kentlerde imkânsızlıklarla boğuşarak yaşam mücadelesi veren tarım işçileri, “Mecbur kalmazsak evlerimizi bırakıp, gelmeyiz. Bazen yemek yemeye bile vaktimiz olmuyor. Kirli sudan hasta oluyoruz” diyor. İş kazaları ve meslek hastalıklarıyla boğuşan işçiler, devlet hastanelerinde sorun yaşadıklarını ve e- randevu sisteminin muayene olmayı zorlaştırdığını dile getirdi.

Medikal Arama Kurtarma Derneği ve MEDAK Acıbadem Üniversitesi Öğrenci Topluluğu sosyoekonomik durumu sebebiyle sağlık hizmetine ulaşım imkanı olmayan mevsimlik işçi ailelerin çocuklarına yönelik, Amasya Merkez Ovasaray Köyü yakınlarındaki bölgede “Mevsimlik İşçiler Sosyal Pediatri ve Sağlıklı Davranış Kazandırma Projesi”ni hayata geçirdi. Sahada çalışacak gönüllü tıp fakültesi öğrencilerine proje öncesinde gerekli eğitimler verildi.

120 ÇOCUK TARAMADAN GEÇTİ

Gönüllüler, iki çadır kentteki çocukları muayeneden geçirerek bölgede sıklık derecesi yüksek hastalıklara karşı kontrol etti. Proje kapsamında toplamda 120 çocuk tarandı. Gerekli görülen ve ciddi hastalık durumlarında ise uygun sağlık kuruluşuna sevk edildi. Dengesiz beslenme ve gelişme geriliğine karşı çocukların boy–kilo ölçümleri yapıldı ve gelişme eğrisindeki noktalarına göre değerlendirildi. Mevsimlik işçi ailelerinin çocuklarında gelişme geriliği belirleyen gönüllüler, “Gerilik gözle görülüyor. 10 yaşında olduğunu söyleyen çocuklar 7 yaş gelişme seviyesinde’’ diye konuştu. Genel tarama sonucu çocuklarda en sık görülen hastalıklar üst solunum yolu enfeksiyonları ve diyare (ishal) olarak belirlendi. Sahada yapılan çalışmalar sonucunda 18 yaş altı bireylerde, genel hijyen koşullarının yetersizliği dolayısıyla, ishal, uyuz gibi olgulara sıkça rastlandığı dile getirildi. Sağlık taraması yapan ekipten Dr. Kaan Eray, “Yetişkin bireylerde kronik hastalıkların tedavisinde önemli rol alan beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi destekleyici önerilerin, çalışma saatlerinin fazlalığı sebebiyle uygulanamadığı görülmüştür. Tespit edilen genel sağlık problemlerinin barınma ve çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle bir nebze azalacağı kanaatindeyiz” dedi.

YÜK KADINLARIN OMUZLARINDA

Hem tarlada çalışıp hem çocuklarına bakan işçi kadınlar, ağır yükleri taşımak zorunda kaldıklarından bel fıtığı ve bel rahatsızlıklarına sık rastlandı. Yapılan sağlık taramalarında, halk arasında “göbek düşmesi” olarak bilinen bel rahatsızlığının kadın işçilerin en çok şikâyetçi olduğu rahatsızlıklarından biri olduğunu belirten Eray, bu tip rahatsızlıkların bedenin taşıyabileceğinden fazla eşya taşınmasından kaynaklandığını açıkladı. Aralarında tarlada doğum yapanların da bulunduğu kadın işçilerin, hamileliği boyunca doktor yüzü görmediği belirlendi.

Birgün